Perşembe , Temmuz 26 2018
Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Ödemesi Gecikirse Ne Olur? Ne Yapılmalı

Kredi Kartı Ödemesi Gecikirse Ne Olur? Ne Yapılmalı

Kredi kartı her ne kadar kişinin ödemelerini daha rahat bir şekilde gerçekleştirmesine olanak sağlasa da kişiyi de bir bataklığa sürükler. Kredi kartlarının nasıl kişiyi bataklığa sürüklediğini verilen bilgilerin devamında detaylı bir şekilde açıklayacağız. Kredi kartı ödemesi gecikince ne olur ve kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur sorularına yanıt vereceğiz.

Kredi kartı borcu ödemesinin 1 gün gecikmesi durumunda ciddi bir sıkıntı yaşanmaz. Ancak bu durumun sürekli olarak tekrarlanması durumunda, kişinin mevcut kredi notu düşer. Bu durumda da olumsuzluklar peş peşe gelir. Kişinin Kredi Kayıt Bürosu’na kayıtlı olan kredi risk raporu ciddi anlamda düşer.

Bu da kredi onayı alınmasında zorluklar meydana getirebilir. Kişi hayatın her döneminde krediye ihtiyaç duyabilir. Bu durumda da kişiye bankadan çok kısa bir sürede ret cevabı gelir.

Mevcut olan asgari tutarın zamanında ödenmemesi durumunda her gün faiz uygulanır ve bu durumda kişinin hayatı alt üst olabilir. Kredi kartında gecikme, ekstrede belirtilen asgari tutarın yüzde 20’sinin altında bir ödeme gerçekleştirmesidir.

Mevcut olan gecikme faizi, ödenmeyen bütün borçlu bakiye için uygulanmaktadır. Bu durum da kişiyi zorlu bir süreç bekleyebilir. Borcunu ödeyemeyen müşteriye banka tarafından uyarı mektubu gönderilir. Böylelikle müşteri kredi kartından nakit çekim işlemini gerçekleştiremez. Bu da bir sonraki ekstreye kadar devam eder.

Müşteri eğer ikinci kez asgari tutarı ödemezse de gecikme faizi bu ekstre için de işlenir. Müşteri banka karşısındaki bütün değerini yitirir. Borcunu ödeyemeyen müşteri 60 gün gecikmeli alacaklar statüsünde yer alır. Konuya ilişkin Kredi Kayıt Bürosu’na bilgilendirme yapılır.

Borçlu kişi eğer 90 gün boyunca ödemesini gerçekleştirmezse de, yasal işlemlere tabii tutulur. Borcun tamamının ödenmesi istenir. Bu ödemenin gerçekleşmesi için de 15 günlük bir süre verilir.

Kredi kartı asgari ödeme gecikme faizi bu yıl yapılan resmi açıklamalarla düşürüldü. Akdi faiz oranı aylık yüzde 1.84, gecikme faizi ise aylık yüzde 2.34 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir