Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Olacak ?

Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Olacak ?

Bankalarla çalışırken kredi ya da kredi kartı borçlarınızı 90 günlük süre boyunca yatırmadığınızda kara listeye dahil oluyorsunuz ve 5 yıl boyunca size kredi vermiyorlar ve kredi kartınızı aktif duruma getirmiyorlar. Bu durumun ülke ekonomisine zararı elbette ki yadsınamaz çünkü bu kara listeye girenler sadece vatandaş değil esnaf, şirketler vs. Devlet bu çerçevede baktığında 2017 yılı için kredi ve kredi kartı scil affı çıkarıldı ve 27 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girdi .Bu kanunun yürülüğe girmesiyle beraber borçları yüzünden 5 yıllık beklemeye alınan müşterilerin sicilleri silenecek ve her şey baştan başlayacak. 

SİCİL AFFI NASIL UYGULANACAK

Kredi kartı veya kredi borcu olan vatandaşların borçları yapılandırılacak 6 ay içinde borcunu bitiren kişi kara listeden çıkarılacak böylelikle tekrar kredi kartı başvurusunda bulunabilecek ve kredi çekmek için başvurusunu yapabilecek. Fakat bankaların elinde müşterilerin kredi notları hala bulunduğundan kredi kartı talebinde bulunan vatandaşları bu yüzden geri çevirme ihtimalleri olduğu ve yaşandığıda bilinmektedir. Yetkililer bu durum için bir uyarı yayımlamış eğer bu durumun devam etmesi halinde gerekli olan neyse yapılacağını vurgulamıştır. 

KREDİ KARTI SİCİL AFFI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR

Bankaya borçları olan vatadaşlar sicil affının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde borçlarını yeniden yapılandıracak ve ödeyeceklerdir. Düzenli ödeyip kredi notunu yükselten vatandaşlar istedikleri zaman kredi kartı kullanmaya ve kredi çekmeye başlayacaklardır. Sicil affına uyan ve gereken şartları yerine getiren esnaf ve vatandaşların durumları ilgili bankalar tarafından Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne iletilir. Kara liseteler bu merkez tarafından belirlenmekte ve düzenlenmektedir. Risk merkezi değerlendirmelerini yapıp incelemelerini tamamladığında bankalara kara listeden çıkanların isim listesini iletir. Sicil affından yararlandığı halde borçlarını ödemesi halinde durumunda bir değişiklik olmayan vatandaşlar ilgili bankalara müracat etmeleri gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir