Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Yıllık Üyelik Ücretini Geri Alınabilir mi? Yıllık Ödeme Almayan Bankalar

Kredi Kartı Yıllık Üyelik Ücretini Geri Alınabilir mi? Yıllık Ödeme Almayan Bankalar

Ülkemizde neredeyse 18 yaş üstü herkesin kullandığı ve yanından hiç ayırmadığı kredi kartları için çoğu banka aidat ücreti alırken, bazı bankalar bu ücreti almıyorlar. Kredi kartı ödemeleri her ay oldukça fazla olduğunda kart kullanıcıları birde aidat ücreti yansıtıldığında bu duruma oldukça üzülüyorlar. Bankanın kredi kartını kullanırken, ayrıca kredi kartı aidatı ödemek istemiyor. Kredi kartı yıllık bedeli geri alma hakkı bulunan müşteriler çeşitli yollara başvuruda bulunuyorlar. 

Bu konuda geçtiğimiz yıl danıştay kararını açıklamış hesap işletim ücreti ve banka kartı aidatlarının alınmasının yasal olmadığı kararına varmıştı. Bu konuda birçok banka gerekli hassasiyeti göstererek müşterilerinden kart ücreti talep etmiyorlar. 

Kredi Kartı Yıllık Üyelik Bedeli Yasal Mı?

Milyonlarca kart sahibinin ortak sorusu , alınan kart aidat ücretlerinin yasal olup olmadığıdır. İddia edilen bankalar kart ücretini almaya devam ederken, birçok banka bu ücreti almayı durdurdu. Yargıtay 13.hukuk dairesi’nin son kararıyla 10 yıl geriye doğru aidatları alma hakkını doğurmuştur. Bankanın müşteriyle yaptığı sözleşme haksızdır.  

Kredi Kartı Yıllık Üyelik Bedeli Geri Alma 

Kredi kartı yıllık alınan üyelik bedelinin haksız olduğu kararı çıktığından bu zaman kadar birçok kart kullanıcısı hakkını arayarak ödedikleri kart ücretlerini geri almaya başladılar. Son 10 yıl içerisinde ödenen kredi kartı aidatları tamamen geri alınabilecek. Bunun için kişiler bulundukları ilçe kaymakamlıklarının tüketici hakem heyetine verecekleri dilekçe ve ödedikleri dekontlarla başvuruda bulunabilirler.

Ortalama 90 gün içerisinde tekrar cevap gelerek ödeme uygunluğunda tüm kart aidat ücretleri taraflara ödenir. Bazı durumlarda banka ödemeyi red edebilmektedir. Böyle bir hakkı olmadığı için enin sonunda size bu parayı ödemek zorunda kalacaktır. belli bir miktarın altındaki meblağlar için tüketici hakem heyetine, belli bir miktarın üstünde olan ödemeler için ise tüketici mahkemesine başvuruda bulunmak gerekir. 

Ödenmiş kredi kartı aidat dekontlarını bankanızdan temin etme hakkına sahipsiniz. Kredi kartı yıllık üyelik ödeme iptalini de yine bankalardan yaptırabilirsiniz. 

Kredi Kartı Yıllık Üyelik Bedeli Almayan Bankalar 

İş Bankası

Akbank

Ingbank

Garanti bankası

Yapıkredi bankası

Finansbank

HSBC bank

Odea bank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir