Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartında Taksit Atlatma ve Taksit Erteleme Nasıl Yapılır

Kredi Kartında Taksit Atlatma ve Taksit Erteleme Nasıl Yapılır

Kişi bazı zamanlarda kredi kartı borcunu ödeyemeyebilir. Bu durumda bankalar tarafından mümkün kılınan kredi kartı borcu taksitlendirme veya erteleme yöntemlerine başvurabilir. Taksit erteletme, alınan bir ürünün asgari tutarının bu ay değil de bir sonraki aya yansıması durumu olabilir. Bu durum bankaların cürosunu artırma yöntemi olarak da bilinmektedir.

Kredi kartı taksit erteleme nedir?

Kredi kartı borcunun ödenememesi durumunda kişi banka tarafından takibe alınır. Borcun geç ödendiği her gün içinde borca faiz işlenir. Bu durumda da kişi borç batağına doğru sürüklenebilir. Bunun yanında kredi alırken her zaman göz önünde bulundurulan kredi notu da düşebilir.

Ödemenin toplam 90 gün içerisinde gerçekleşmemesi durumunda da kişi banka tarafından kara listeye alınır. Böylelikle diğer bankalarla yapılabilecek işlemler de sekteye uğrayabilir.

Kredi kartı taksit erteleme yöntemi ise, borcun 3-6 ay arasında kredi kartı taksit atlatmaya olanak sağlar. Ertelenen taksitlerle birlikte kişi bütçenin daha da rahatlamasına olanak sağlar.

Kredi kartı taksit erteleme kampanyaları

Axess kredi kartı taksit erteletme kampanyası

Axess ile yapacağınız alışverişinizden sonra Akbank sistemine kayıtlı cep telefonunuza gönderilecek SMS’de yer alan kodu 5990’a gönderin, Akbank Direkt İntenet’e ya da Akbank Direkt Mobil’e giriş yapın veya 444 25 25 Akbank Telefon Şubesini arayın, 50 TL ve üzeri alışverişlerinizin ödemesini 3 aya kadar erteleyin.

YapıKredi World kredi kartı taksit erteletme kampanyası

Worldcard’ın “Harcama Ertele” fonksiyonu sayesinde, peşin ve taksitli alışverişlerinizi 1, 2 veya 3 ay erteleyebilirsiniz.

İşlemlerinizi erteleme talimatınızı İntenet Şubesi veya Kart İşlemlerim menüsü aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Katılım koşulları

Peşin ve taksitli harcamalarınızı erteleme işleminizi Yapı Kredi İntenet Şubesi’nde ya da Kart İşlemlerim menüsünde yer alan Harcama Ertele fonksiyonunu kullanarak 1, 2 veya 3 ay erteleme olarak gerçekleştirebilirsiniz.

İntenet Şubesi ya da Kart İşlemlerim menüsü aracılığı ile iletilen erteleme talepleri dönem içinde yapılabilmektedir, Hesap Özetiniz kesildikten sonra iletilen erteleme talepleri gerçekleştirilememektedir.

Daha önceden Harcama Taksitlendir veya Harcama Ertele talimatı verilmiş bir harcama için ikinci kez Harcama Ertele talimatı verilemez.

Harcamanızı 1 ay ertelemeniz durumunda, harcamanız talimatınızı takip eden 2. Hesap Özetinize, 2 ay ertelemeniz durumunda talimatınızı takip eden 3. Hesap Özetinize, 3 ay ertelemeniz durumunda talimatınızı takip eden 4. Hesap Özetinize yansıyacaktır. Harcama Ertele talimatınız için alınacak faiz tutarı da harcamanızın yansıyacağı Hesap Özetinize yansıyacaktır.

Seçeceğiniz harcamanızı 1, 2 veya 3 ay ertelemeniz durumunda, harcama tutarının %2,19 (KKDF ve BSMV dahil)’u oranında faiz uygulanacaktır. Faiz tutarı, talimat verilen gün itibariyle ertelenecek gün sayısı üzerinden hesaplanacaktır. Faiz oranına KKDF ve BSMV dahildir.

Yasal düzenlemeler gereği Harcama Ertele özelliği telekomünikasyon, yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik ve ofis malzemesi sektörlerinde; doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar ve yurt dışında yapılan harcamalarda; hediye kart ve hediye çeki alımlarında geçerli değildir. Taksit kısıtı olan sektörlere ait ürünlerin de satıldığı iş yerlerinden peşin yapılan harcamalar sonradan taksitlendirilememektedir.

Kuyum sektöründe yapılan harcamalarda en fazla 4 taksit; elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında yapılan harcamalarda en fazla 6 taksit; taksite açık diğer sektörlerde en fazla 12 taksit yapılabilmektedir.

Harcama Ertele özelliği POS üzerinden gerçekleşen harcamalar için geçerlidir.

Joker Vadaa özelliği ile harcama anında ek taksit alınan bir işlem için Harcama Ertele talimatı verilemez.

Garanti Bankası kredi kartı taksit erteletme kampanyası

İşlem Ertele, peşin yapılan bir işlemin müşteri isteği ile daha ekstrelenmeden istenilen ay kadar ertelenmesi anlamına gelmektedir.

Bonus kredi kartı sahipleri İşlem Ertele talebinde bulunabilirler.

Bonus kredi kartları için 50 TL ve üzeri peşin alışverişler ertelenebilir.

Yasal düzenlemeler gereği, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki alımlarında erteleme yapılmayacaktır.

İşlem ertele talebinin alınabilmesi için işlemin hala dönem içinde olması, yani ekstrelenmemesi gerekmektedir. Ekstre kesildikten sonra ekstreye girmiş harcamalar için erteleme işlemi yapılamaz.

İşlem Erteleme özelliğinden sadece TL ekstreler yararlanabilmektedir.

İşlemler için 1, 2, 3 aylık erteleme talebinde bulunulabilir.

Hesap kesim tarihinde yapılan alışverişler için işlem ertele yapılamamaktadır.

Bu hizmet karşılığında ertelenen tutar üzerinden aylık %1,84 faiz uygulanmaktadır. (KKDF ve BSMV hariç)

Erteleme yapılmış bir işlem için tekrar erteleme talebi alınamamaktadır.

İşlem Taksitlendir özelliği ile taksitlendirilmiş harcamalar için İşlem Ertele talebi alınamamaktadır.

Ek kartlar da İşlem Ertele özelliğinden yararlanabilir. SMS ile yapılan teklifler, kart ek kart olsa dahi asıl kartın cep telefonuna yapılmaktadır. Talep SMS’leri de asıl kartın cep telefonundan yapılmalıdır.

Ertelenen işlemler işlemin orjinal açıklaması ile ekstreye yansır ve yanına ertelenen ay bilgisi eklenir.

İşlem Ertele hizmetinden ücret alınmamaktadır.

Nakit çekimler, para transferleri, sigorta ve vergi ödemeleri ertelenemez.

İşlem ertele talebinizi hesap kesim tarihinize kadar iptal edebilirsiniz. Bu durumda faiz iade edilir. Hesap kesim tarihinden sonra iptal talepleri için erken kapama yapılabilecektir. Erken kapama taleplerini, 444 0 333 Çağrı Merkezi ve Garanti Bankası Şubeleri’nden iletebilirsiniz.

Kart ülkesi KKTC olan müşteriler işlem ertele ürününden yararlanamayacaktır.

İşlem ertele işlemlerinde borcunuzun tamamını ya da bir kısmını erken ödeyebilirsiniz. Bu durumda erken ödenen miktara ve gün sayısına göre faiz indirimi yapılır. Erken ödeme için size en yakın Garanti Bankası Şubeleri veya 444 0 333 Çağrı Merkezi kanallarından başvuruda bulunabilirsiniz. Hesap kesim tarihine kadar, işlemin iptalini yapılabilecek olup, hesap kesim tarihinden sonra erken kapama yapılabilecektir.

Akbank kredi kartı taksit erteletme kampanyası

Erteleme İste özelliği ile Axessliler ihtiyaçlarını ertelemiyor. Alışverişlerinizi ister peşin, ister taksitli yapın ödemesini Erteleme İste ile dilediğiniz zaman yapabilirsiniz. 50 TL ve üzeri her alışverişinizi 3 aya kadar erteleyebileceğiniz Erteleme İste özelliği için hiçbir ücret ödemezsiniz.​

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir