Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartlarında Yıllık Sabit Ücret Almayan Bankalar Hangileri

Kredi Kartlarında Yıllık Sabit Ücret Almayan Bankalar Hangileri

Kimi bankalar kullanıcılarından her yıl belli bir miktarda ücret almaktadır. ‘’Kredi kartı yıllık üyelik bedeli’’ adı altında alınan bu ücret milyonlarca kişi tarafından yoğun bir şekilde eleştiriye tabii tutuluyor. Bu ücretin alınması için hiçbir sebep olmadığının altı çiziliyor. Bu ücretler sorulmadan doğrudan kişinin hesabından kesiliyor. Ancak bazı bankalar ise yıllık ücreti vatandaştan temin etmiyor.

Vatandaştan yıllık kart aidat ücreti almayan bankalar ise;

Odeabank, Şekerbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Akbank, Yapıkredi.

Bu yazıda genel olarak kredi kartı yıllık kart aidatı, kredi kartı yıllık üyelik bedeli iadesi ve kredi kartı yıllık ücreti yasal mı sorularının üzerinde duracağız.

Bankaların aldığı kredi kartı yıllık aidat ücretini her banka aynı miktarda kesmez. Vatandaştan alınan bu miktar, bankadan bankaya göre değişkenlik göstermektedir.

Ziraat Bankası 18 TL, Halkbank 29 TL, Türkiye Finans Katılım Bankası 35 TL, Türkiye İŞ Bankası 54 TL, Vakıfbank 64 TL, ING BANK 75 TL, CEPTETEB 75 TL, TEB 76 TL, Yapı Kredi 83 TL, DenizBank 86 TL, Türkiye İŞ Bankası (Maximiles) 88 TL, Garanti Bankası (Bonus Card) 90 TL, QNB Finansbank 93,5 TL, AkBank 95 TL yıllık aidat ücreti almaktadır.

Şimdi de gelelim kredi kartı yıllık ücretinin yasal olup olmadığına. Bu soru halen tüketici denekleri tarafından bile tam anlamıyla cevaplanabiliyor diyemeyiz. Bu konuya ilişkin bazı kişiler itiraz hakkının olmadığını belirtirken, bazıları da bunun hukuki bir gerekçe oluşturmadığını belirtiyor.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından konuya ilişkin detaylı bir şekilde açıklama yapıldı. Tahsil edilen kredi kartı yıllık ücreti ödemelerinin hukuka dayanmadığı ve son 10 yıllık tahsil edilmiş olan faturaların geri alınabileceği aktarıldı.

Kredi kartı yıllık üyelik bedeli nasıl geri alınır?

Kredi kartı yıllık kart ücreti kesilmiş ancak geri almak isteyen kişiler için müşteri hizmetleri ile görüşme sağlanmalıdır.  Ancak çağrı merkezinden olumsuz yanıt alınabilir. Nitekim yapılan görüşme sonucundan banka müşterisini kaybetmemek için iadeyi yapma yolunda bir adım atacaklardır.

Kredi kartı yıllık ücretleri itiraz dilekçesi

……………… BANKASI A.Ş.

GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

(Banka adresi )

 

KONU : Kredi kart yıllık üyelik ücreti hk.

 

 

Hamili olduğum ………………….. nolu kredi kartından ……. yılı ………. ayına ait Hesap Bildirim Cetvelinde …… TL. kredi kartı yıllık üyelik ücreti kesildiğini öğrenmiş bulunuyorum. Hesap Bildirim Cetveli ile kesilen yıllık üyelik ücreti, 4822 sayılı yasa ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesinde düzenlenen ” Sözleşmelerdeki Haksız Şartlar” hükmü ve ilgili yasal düzenlemelere aykırıdır.

 

Yukarıda saydığım nedenlerle ……. yılı ……….. ayına ait Hesap Bildirim Cetvelinde yer alan yıllık üyelik ücretine itiraz ediyor ve talep edilen ve kesilen …… TL kredi kart yıllık üyelik ücretinin bir sonraki hesap bildirim cetvelindeki tutardan mahsubunu talep ediyorum. Aksi halde yasal yollara başvuracağım hususunu bilgilerinize sunarım. Saygılarımla. ../../20….

 

 

TALEP EDEN

Ad-Soyad

İmza

 

ADRES:…………………………………..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir