Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Gündem / Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir? Ne İş Yapar? Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir? Ne İş Yapar? Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Günümüz yaşam koşullarında yüksek tutarda alışverişler yapmak veya yüksek tutarlı ihtiyaçlarımızı karşılamak oldukça güç. Bu sebeple bankaların verdiği kredilere ya da kredi kartlarına ihtiyaç duyuyoruz. Kredi kartı ile alışverişte de, ihtiyaçlarımızı kredi yoluyla karşılarken de harcamalarımızı taksitlenmiş şekilde ödüyoruz.

Bankaların sunduğu kredi ya da kredi kartı olanaklarından faydalanabilmenin ilk koşulu ise KKB puanımızın yüksek olması.

Peki KKB nedir? Yazımızda bu sorunun cevabını vereceğiz.

Bankalar, tüketicilerden kredi ya da kredi kartı başvurusu aldıkları zaman ilk iş başvuru sahibi hakkında incelemeler yaparlar. Bu mali bilgiler, tüm bankaların yasal erişimi olan, tüm vatandaşların bilgilerinin depolandığı bir havuzdan kontrol edilmektedir. İncelemeler sırasında birçok bilgi bankalar tarafından kontrol edilir ve bankalar yapmış olduğu incelemeler sonucu müşterinin kredi ödeme riskini hesaplar. Müşteriye kredi ya da kredi kartı verilip verilmeyeceğini bu risk belirler. Bankalar inceleme yaparken KKB puanını esas alır.

KKB Ne İşe Yarar?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmakta olan KKB puanının risk analiz puanı olduğunu söyleyebiliriz. Kredi Kayıt Bürosu daha önceki banka ilişkilerinizi inceler ve bu bilgiler ışığında puanınızı hesaplar. KKB puanınız ne kadar yüksek olur bankalara yaptığınız başvuruların olumlu sonuçlanma ihtimali de o kadar yüksek olur.

KKB puanı neye göre ve nasıl hesaplanır diye merak etmeniz çok normal. Bu hesaplama birçok unsuru bir araya getirerek hesaplanır. Bankalara borcunuz olup olmadığı, kaç bankaya borcunuz olduğu, borçlarınızın zamanında ödenip ödenmediği, kalan borç tutarınız, öğrenim durumunuz, gelir durumunuz, en son hangi tarihte kredi kullandığınız gibi birçok faktör KKB puanınızın hesaplanmasında etkilidir. Kredi başvurunuzun onaylanmaması durumunda KKB puanınızın düşük olduğunu anlayabilirsiniz. Bunu arttırmak için tüm borçlarınızı ödemelisiniz. Ayrıca tüm borcunuzu kapattıktan sonra düşük bütçeli bir kredi çekip ya da bir kredi kartı alııp düzeni şekilde ödeme gerçekleştirebilir ve KKB notunuzu yükseltebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir