Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Alabilir? Hangi Bankalar Kredi Verir

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Alabilir? Hangi Bankalar Kredi Verir

Kredi notu, bankacılık işlemlerinde üstlenen sorumluluğun ne denli yerine getirildiğini ifade eden bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemi kredi başvurusunda bulunan tüketici için avantaj veya dezavantaj olabilmektedir. Bankaya olan borçların düzenli olarak ödenmesi halinde tüketicinin kredi notu iyi seviyede olmaktadır. Bu durumda da kişi daha kolay kredi sahibi olabilmektedir.

Bankalar kredi notu iyi olan hiçbir müşterisini kaybetmek istemez. Çünkü bu kişiler borçlarını düzenli olarak ödediği için bankanın büyümesine katkıda bulunur. Kredi notu düşük olan kişiler ise bankaya olan borçlarını düzenli olarak ödemeyen kişilerdir. Bu kişilerin kredi talepleri genellikle reddedilir.

Ancak kredi notu düşük olan bireyler de belirli koşullar altında bankaların kredi kampanyalarından faydalanabilmektedir. İçeriğimizde, kredi notu düşük bir bireyin nasıl kredi alabileceğini aktaracağız.

KREDİ NOTU DÜŞÜK OLAN BİR BİREY NASIL KREDİ ALABİLİR?

Daha önce kredi başvurusunda bulunan ancak defalarca reddedilen bir birey ipotekli ihtiyaç kredilerine başvurabilir. Kişi bir taşıtı veya gayrimenkulü ipotek ettirerek geri ödeme teminatı verir. Bu durumda da tüketici en fazla ipotek ettirilen mal değerinde bir kredi finanse edebilmektedir. Bu durumda ekspertiz gelerek araç veya taşınmaz hakkında bir değerlendirmede bulunur ve fiyat biçer.

Bir diğer yöntem ise başkası adına kredi çekerek o borcu ödemek olacaktır. Maddi durumu iyi olan bir yakından kredi çekmesi talep edilerek ödemeyi gerçekleştireceğine dair taahhüt verebilir. Böylelikle kişi ihtiyacı olan finansmanı sağlayabilir.

Kişi maaşını kredi çekmek istediği bankaya taşıyarak otomatik fatura ödeme talimatı vermelidir. 3 ay sonunda kişinin kredi notunda belirgin bir iyileşme görülecektir. Daha sonra ise bankaya kredi başvurusunda bulunarak olanaklardan faydalanılabilir.

Kredi notu düşük kişiler kefil şartıyla bazı bankalardan kredi sahibi olabilmektedir. Ancak bu zamanda kefil bulmak çok büyük bir zorluk olabilir. Kefil olarak gösterilecek kişinin kredi notu ve adli sicil kaydı da bu durumda öneme sahiptir.

Kredi notunun yükseltilmesi için ödemelerin düzenli bir şekilde yapılması ve birden fazla kredi kartı kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Mümkün olduğunda ihtiyaç olmadığı sürece kredi başvurusunda bulunulmamalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir