Anasayfa / Bilgi / Kredi Notu Düşükler için İpotekli Kredi Alma Yöntemi

Kredi Notu Düşükler için İpotekli Kredi Alma Yöntemi

Kredi notu düşük olan müşteriler bankadan kredi çekme talebinde bulundukları zaman sıkıntılar yaşayabilmektedir. Genellikle bu kişilerin talepleri kısa sürede reddedilir veya kefil talep edilir. Ancak bu zamanda artık kefil bulmak eskisi kadar kolay değildir.

Kredi notundan dolayı kredi talebi reddedilen müşteriler ise, araba ipotekli krediler tercih etmektedir. Bu noktada ise bütün bankalar böyle bir imkan sağlamamaktadır.

Araç ipotekli kredi veren bankalar hangileridir?

Vakıfbank, Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, QNB Finansbank ve Yapı Kredi bu anlamda en çok öne çıkan bankalardır. Bu noktada müşteri arabanın değerini de göz önünde bulundurarak bir kredi talebinde bulunmalıdır. Bunun yanı sıra en avantajlı krediyi sağlayan bankayı bularak bir seçim yapılmalıdır.

Kredinin uygun görmesi durumunda, ipotek ettirilecek araç için ekspertiz görevlendirilir. Banka tarafından görevlendirilen ekspertiz aracı detaylı bir şekilde inceleyerek bir fiyat biçer. Buna göre de bir kredi sağlanır. Bu noktada müşterinin talep ettiği kredi tutarı değil, ancak ekspertizin araca biçtiği fiyat tutarında bir kredi çekilebilmektedir.

Banka aracı tamamen güvence olması için ipotek ettirmektedir. Kişinin kredi notu düşük olduğu için, geri ödeme konusunda birtakım kaygılar söz konusudur. Borcun ödenmemesi halinde bile banka bir aksaklık yaşamaması için aracı satılığa çıkarır. Böylelikle bankanın mevcut hasarı arabanın fiyatıyla karşılanacaktır.

Kredi notu düşük olanlara hangi bankalar kredi verir?

Kredi notu düşük olan kişiler ancak PTT ile anlaşma içerisinde olan Aktifbank ile kredi alabilir. Aktifbank tarafından sağlanan krediler ise ne yazık ki yüksek değildir. Bu noktada ancak küçük ihtiyaçlar karşılayabilmek için kredi çekilmektedir. Ancak Aktifbank üzerinden kredi çekilerek faiz ödemesi yapmak yerine, kredi notunu yükseltmeye çalışmak daha mantıklı olacaktır.

Kredi notunu yükseltmek için ise, borçların düzenli olarak ödenmesi ve bankayla ilişkilerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu durumda bankanın müşteriye karşı olan tavrı tamamen değişecektir. Günümüzde kredi notunu inceleme altına almayan hiçbir banka mevcut değildir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi ipotek yoluyla krediler alınabilmektedir. Bu noktada kişinin ipotek ettirerek kredi çekebileceği bankalardan yardım alması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir