Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Kredi Notum Kaç? Yada Kredi Notumu Nerden Öğrenebilirim? Sorularının Cevabı

Kredi Notum Kaç? Yada Kredi Notumu Nerden Öğrenebilirim? Sorularının Cevabı

Artan ihtiyaçlarımızla birlikte nakit paraya ihtiyaç duymayanımız yoktur heralde. Eğitim masrafları, evlilik hazırlıkları, ev ya da arsa alma vs. derken hepimiz nakit para ihtiyacı yaşıyoruz. Nakit para için en kolay yöntem eğer varsa yakınımıza başvurup, geri ödemek kaydı ile para talep etmek. Ancak yakınımızda yoksa ya da minnet etmek istemeyip bu ihtiyacımızı giderebilmek için ne yapabiliriz? Tabiki dönem dönem bankaların sunduğu kredi kampanyalarından faydalanıp kredi çekebiliriz. 

Çevremizde farklı isimlerde birçok banka bulunmaktadır. Kimi bankalar devlet bünyesinde hizmet verirken kimi bankalarda özel çabalarla kurulup hizmet vermektedir. Bankaların sunduğu kredi imkanları, bizi kredi çekmeye iter. Peki her banka size ihtiyacınız olan krediyi verir mi? Net olmamakla birlikte herkes için bu istek geçerli olmayabilir. Çoğu banka müşterinin kredi notuna bakar. Eğer kredi puanınız yüksekse istediğiniz meblağayı bankanın öngördüğü kadar çekebilirsiniz. Tabi kimi bankalar kredi notunun yanında çektiğiniz parayı yatırabilecek gelir sevyenizi, düzenli bir işte çalışarak SSK girişinizi ya da üzerinize var olan bir tapuyu görmek isteyecektir. Söz senettir anlayışı hiçbir idari kurumda ilerlemez. Kurumlar kredi imkanı sağlayacak müşterinin denetimini yaparak, kredi başvuru talebini değerlendirmeye alır. Kredi başvuru talebinde bulunan müşteri gerekli şartları sağlıyorsa, banka tarafından kredi işlemleri başlatılarak müşterinin istediği kredi imkanı sağlanır. 

Bankalar için müşterinin kredi notunun önemli olduğunu söylemiştik. Müşteriler kredi notum kaç ya da kredi notumu nerden öğrenebilirim diye sorular sormaktadır. Müşterinin bu zamana kadar kredi harçamalarının ve ödemelerinin kayıt altına alındığı kredi kayıt bürosu bulunmaktadır. Bu kredi kayıt bürosunda müşterinin ödeme dökümanları bulunmaktadır. Bu ödeme dökümanlarına göre bankalar müşteriye kredi imkanı sağlamaktadır. Eğer müşteri daha önce kredi kayıt bürosuna başvurmadıysa kişisel bilgileri ve harcamaları görünmemektedir. Bu sebepten dolayı müşterinin kredi kayıt bürosuna bilgilerini vermek üzere gitmesi gerekmektedir.

Findeks risk raporu ile kredi notları hesaplanmaktadır. Kredi notu için belirlenen minimum ve maksimum puan aralığı vardır. Minumum puan 0 iken maksimum puan 1900’dür. Kredi puanı 0’a yaklaştıkça kredi talebinden red yemesi mümkündür. Bu puan aralığında 0 ile 700 puan arasında seyrediyorsa puanı, kredi çemesi düşük bir ihtimaldir. Ancak puanı 800 ile 1200 aralığında ise üzerine kayıtlı bulunan araba ya da evi ipotek göstererek kredi çekebilir. En iyi puan aralığı 1700-1900 puan aralığında olanlardır. Bu puana sahip olan müşteri direk kredi çekebilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir