Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Gündem / Kredi Sicil Affı Başladı mı? 2018 Sicil Affını Hangi Bankalar Uygulamaya Başladı?

Kredi Sicil Affı Başladı mı? 2018 Sicil Affını Hangi Bankalar Uygulamaya Başladı?

Bankaların kara listelerinde oldukları için kredi çekemeyen ve bu nedenle ticari iş hayatlarını devam ettiremeyen vatandaşlara umut olan sicil affının uygulanmaya başlanacağı haberi resmi gazetede yayımlandı. Olumsuz kredi notları için bankalarla anlaşmalarını gerçekleştiremeyen ve ticari hayatlarında iflas noktasına gelen binlerce vatandaş uzun süredir Sicil Affı yasasının uygulanmaya geçmesini bekliyordu. Resmi gazetede haberin yayımlanması ile birlikte mağdur olan vatandaşlar sicil affına uyacak olan bankaları araştırmaya başladı.

Sicil Affı Yasası Uygulanmaya Başladı Mı?

Ticari hayatlarının devamını sağlayabilmek için sicil affı yasasının uygulamaya geçmesini bekleyen vatandaşlar yasanın resmi gazetede yayımlanması ile birlikte bankalara kredi çekmek için müracaatta bulunmaya başladı. Bankalardan bekled,kleri cevabı alamayan vatandaşlar “sicil affı çıktı kredi çekemiyorum” diye şikayet etmeye başladı. Sicil affı yasasının uygulamaya geçmesinin ardından bankaların müşterilerin kredi taleplerine olumsuz cevap vermesi vatandaşı strese soktu. Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada vatandaşın sorularına cevap verdi. Hüseyin Aydın; Yasada bankalar dikkate almayabilir şeklinde bir ibare bulunduğunu ve bu sebeple dikkate almadıklarını açıkladı. Tüm bankaların bu karara uyduğunu ve sicil affını uygulamayacaklarını belirtti. 

Sicil affı yasasını merakla bekleyen vatandaşlar bekledikleriyle karşılaşamadı. Yasadaki bankaların dikkate almayabilir ibaresinden faydalanarak bankalardan olumsuz cevap alan vatandaşlar şimdi ne olacağını merak ediyor? Bankalara ödenmemiş borcu olanlar borçlarını yapılandırarak 5 aylık sürede tüm borçlarını ödedikleri eden takdirde bankaların kara listesinden çıkabiliyorlar. Buna rağmen bankalara geçmiş borçlarından dolayı kara listeye girmiş olan vatandaşlar yeni kredi başvurusu yaptıklarında olumsuz cevap alıyorlar.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi’den  Açıklama Geldi.

Birçok kişinin ticari iş kaybına neden olan kara listedeki vatandaşlar sicil affından faydalanarak bankadan kredi çekmek ve iş hayatlarını düzene sokmak için umutlanmıştı. Sicil Affının hiçbir banka tarafından uygulanmadığını öğrenen vatandaşları Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi yaptığı açıklama ile bir nebze olsun rahatlattı. Bakan Bülent Tüfekçi,” Sicil Afının uygulanmaması konusunda çok sayıda şikayet aldıklarını ve konuyla ilgili bankalarında katılımıyla bir toplantı yapılacağını açıkladı. Toplantıda affın tam olarak uygulanmasını isteyeceklerini ve konuyla ilgili olarak gerekli takibi yapacaklarını belirtti.

Sicil Affını Uygulayan Bankalar Hangileri?

Sicil affını uygulayan bankaların güncel listesi şuan için Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıf Bank devlet bankası oldukları için sicil affını düzenlemeler dahilinde uygulamaya başladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir