Anasayfa / Gündem / Kredi Taksitlendirme ve Yeniden Yapılandırma En Düşük Faizle Nasıl Yapılır? ( Detayları Öğren )

Kredi Taksitlendirme ve Yeniden Yapılandırma En Düşük Faizle Nasıl Yapılır? ( Detayları Öğren )

Ülkemizin tüm bireysel bankacılık imkanı sunan bankalarından alınan krediler kişilere maddi olanakları dahilinde verilmekte ve bu krediyi alan kişinin ihtiyaçlarını gidermekte faydalı olmaktadır. Ancak kimi zaman kredi kartı sahipleri ve bankalardan kredi alan kişiler bu borçlarının en azından asgari ödeme tutarlarını zamanında ödeyememekte ve bu nedenle Kredi Taksitlendirme aracılığı ile borçlarının yükünü hafifleterek ödemeye çalışmaktadırlar.

Yapılandırma işlemi olarak da bilinen bu sistemde kişinin toplam borcu ele alınarak belirli bir süreye yayılır ve borç taksitlendirilir. Ancak taksitlendirme aralığı (yani ödemenin gerçekleştiği süreç) genişledikçe faiz oranı da bundan etkilenmekte ve toplamda geri ödenecek olan miktar artmaktadır.

Yapılandırmada tüketicilere sunulan seçenekler arasından ödeme planı belirlenir. Bu planlarda genellikle 12-24-36 ay gibi senelik ödeme seçenekleri yer alır. Bu imkandan yararlanmak için ise bankanızın size sunduğu asgari ödemenin en az 3 ay gecikmesi ve temerrüde düşmesi gerekmektedir.

Taksitlendirmenin avantajlı olup olmadığını sizin nakit koşullarınız belirleyecektir. Eğer ki nakit girişlerinizin aylık düzeninde bir bozulma varsa ve risk taşıyorsa borcunuzu yapılandırmanız avantajlı olabilir.

Taksitlendirme de faiz ne kadar olur

Borcunuzun taksitledirilmesi ve buna eklenen faizin oranı bankanıza bağlı olarak değişmektedir. Ancak  genellikle bankalar tarafından uygulanan oran ortalama piyasa en yüksek faiz oranı olmaktadır. Azami oran olarak adlandırılan bu rakam her sene T.C. Merkez Bankası tarafından 3 ayda bir açıklanmaktadır ve sizin yapılandırmakta olduğunuz borcun işleminin gerçekleştiği tarihteki bu oranın uygulanması söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir