Ana sayfa Konut Kredisi Krediyle Ev Almak mı Mantıklı Yoksa Ev Kiralamak mı?

Krediyle Ev Almak mı Mantıklı Yoksa Ev Kiralamak mı?

Herkesin hayali olan ev sahibi olmak, bankaların finansal desteği ile çok daha hızlandı. Peki, kredi ile ev almak doğru mu?

0
PAYLAŞ

İnsanlar hayatları boyunca ev sahibi olabilmek için çalışıp dururlar. Maaşlarının yarısından çoğu ev kredisi ödemek için ayrılır. Uzun yıllar  kredi ödeyerek sahip olunan ev için bir çok çaba gösterilmiştir. 

Peki bu kadar zorluğa ve özveriye rağmen kredi ile ev almak ne kadar mantıklı?

Uzun yıllar biriktirilen para evin peşinatı olarak verilir. Sonrasında uzun yıllarca ödenecek olan ev kredisi ile ev almanın ne kadar doğru olduğu ise kişiden kişiye göre değişir.

Banka Kredisiyle Ev Almak İstiyorum

Kişiler kira ödemek yerine bankaya kredi ödemeyi çoğu kez daha doğru yol olarak görürler. Biraz daha fazla miktarda bütçe ayırmak zorunda kalsalarda, uzun yıllar kira ödemek  yerine  kendi evinin kredi borcunu ödemek çok daha doğru yolmuş gibi gelir.  Kredi ile ev alındığında yüksek faiz oranları ödesekte, geçen yıllar evin değerini de arttırdığı için yatırılan tutar farkında olmadan yine birikmeye başlar.

Ev kredisi ile sahip olunan konutlar kişilerin yaptığı en büyük yatırımlardan biri olarak kabul edilir. Öneğin 500 bin tl değerindeki evin ödeme şekillerine baktığımızda 125 bin biriktirilen peşinat parası satıcıya verilir. Geri kalan 375 bin TL’yi bankalardan kredi çekerek ödeyebilirsiniz. Uygun faiz oranlarıyla alacağınız evin kredisini 10 yılda ödeyerek sahip olabilirsiniz. 

Bazı kimseler kira ödemeyi sokağa atılan para olarak görüyor.Tüm şartları zorlayarak ev sahibi oluyorlar. Bu duruma bağlı olarak kredi ile ev almak daha mantıklı hale gelmiştir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here