Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Maaşa Göre Kredi Çekme Limitlerinin Belirlenmesi Nasıl Olur?

Maaşa Göre Kredi Çekme Limitlerinin Belirlenmesi Nasıl Olur?

Bankalar gelişmiş finansal yapıları sayesinde her türlü kredi talebinizi karşılayabilmektedirler. Müşterilerinin ihtiyaçlarına göre kredi paketleri oluştururlar. Öneğin konut sahibi olmak istiyorsanız ve bankaların konut kredisi paketlerini inceleyebilirsiniz. Ancak kredi alabilmek için bankaların bazı şartları vardır. Bu şartlardan en önemlisi kredi puanınızdır. Kredi puanınız Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) tarafından oluşturulan 1 iile 1900 arasında bir yerdedir. Kredi puanınız sizin ödeme alışkanlıklarınızı yani bankaların sundukları ürünleri kullanımınızı yansıtır. Eğer kredi kartı kulanıcısysanız ve borcunuzu bankanın belirlediği tarih ve miktarlarda ödemediğiniz taktirde kredi puanınız düşecektir. Ayrıca kartınızın borcunu bir süre ödemedğinizde yasal takibe düşersiniz ve bu da kredi puanınızı son derece olumsuz etkiler. 

Bankalara yaptığınız kredi başvurusunda banka size verilecek miktarı kredi puanınızı esas alarak belirler. Ancak bir de gelir belgenizi esas alırlar. Bankalara kredi başvurusu yaptığınızda banka sizden gelir belgenizi isteyecektir. Bankanın size vereceği kredi miktarı maaşınızın %60 ını geçmeyecek şekilde olacaktır. Öneğin, 5000 Türk Lirası değerinde geliriniz var ise çekeceğiniz kredi için ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 3000 Türk Lirası’nı geçemeyecektir. Ancak konut kredilerinde durum farklıdır. Konut kredisi çektiğiniz için ev sahibi olacağınızdan dolayı kira masrafınızın olmaması sebebi ile daha yüksek miktarlarda kredi çekmeniz mümkün olacaktır. 

Kredi notu normal seviyelerde olan bir kişinin bankadan alabileceği kredi miktarı da belirli bir sınıra kadar olmaktadır. Bu anlamda bankadan kredi almak isteyen ve asgari ücret alan bir kişi maksimum 24 bin TL tutarında kredi kullanabilmektedir. Bunun yanı sıra bahsettiğimiz üzere, bankadan alacağınız kredinin aylık taksidi sizin maaşınızın 3’te 1’ini geçmemelidir. Aksi halde banka açısından borçlanma olarak ağır bir yükün altına giriyor olduğunuz algılanır ve bu durumda banka size kredi vermekten kaçınabilir. 

Siz bu nedenle kredi başvurunuzu yapacakken belirli bir limite kadar başvuru yapmalısınız aksi halde kredi başvurunuz reddedilir. Bu limiti bankanızdan öğrenerek başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz çünkü başvurunuzun reddedilmesi durumunda kredi notunuz düşecektir. Yani maaşa göre kredi limiti ne kadar bilmeden başvuru yapmak gelecekte kredi kullanabilmeniz açısından risk yaratabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir