Perşembe , Temmuz 26 2018
Anasayfa / Bilgi / Maaşa Göre Kredi Hesaplama Uygulaması ( Güncel Faiz Oranları )

Maaşa Göre Kredi Hesaplama Uygulaması ( Güncel Faiz Oranları )

Bankalar, kredi verirken müşterinin geri ödeyebilme durumunu da göz önünde bulundurmaktadır. Bu noktada kişinin maddi geliri, verilen kredi ile doğru orantılıdır. İçeriğimizde maaşa göre kredi hesaplama hakkında detaylar yer alacak.

Maaşa göre kredi hesaplama nasıl yapılmaktadır?

Bankalar, kredi verirken müşterinin varlık durumunu göz önünde bulundurur. Çünkü müşteri, her zaman çekeceği krediyi ödeyip ödeyemeyeceğini analiz edemeyebilir. Bu noktada bankalar da kişiye yardımcı olmaktadır.

Asgari ücretle çalışmakta olan bir kimse, aylık taksit tutarı 1200 TL’lik bir krediye başvurur ise bu talep banka tarafından kısa sürede reddedilir. Çünkü banka kişinin bu krediyi ödeyebilecek güçte olmadığını ön görür.

Banka, 1500 TL ile geçinen bir kimseye uzun vadeli kredi sağlayabilmektedir. Burada taksit tutarının 750 TL’yi aşmaması gerektiği düşünülerek kredi sağlanmaktadır.

Bankaya borcun ödenmemesi durumunda kişi icra ve hukuki işlemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum hem banka için hem de müşteri için bir hayli baş ağrıtıcı bir süreçtir.

Ne kadar maaş ile ne kadar kredi çekilebilmektedir?

1400 TL gelirli bir kimse, 48 ay vadeli 21.000-24.000 TL aralığında bir kredi çekebilmektedir. Bu tutarın üzerinde, aylık taksit ödemesi yüksek olacağı için kişinin bu ödemeyi gerçekleştiremeyeceği tahmin edilmektedir.

2.000 TL gelirli bir vatandaş ise en fazla 30.000 ile 35.000 TL arasında kredi çekebilir. Banka bunun üzerinde bir kredi talebinde bulunan müşteriyi reddedecektir.

3000 TL gelirli bir müşteriye ise banka en fazla 45.000- 50.000 TL tutarında bir kredi sağlayacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir