Anasayfa / Gündem / Maddi Durumu Kötü Olanlara Yardım Yapan Dernekler ve Vakıflar Hangileridir?

Maddi Durumu Kötü Olanlara Yardım Yapan Dernekler ve Vakıflar Hangileridir?

Türkiye ekonomik açıdan gelişmekte olan ülkeler arasında yer almasının da etkisi ile oldukça kolay değişkenlik gösterebilen bir ekonomiye sahiptir. Bu anlamda da Türkiye’de yaşayan bireylerin gelirleri kimi zaman ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyelerde olsa dahi enflasyonun da etkisi ile kısa bir süre sonra satın alma güçlerini yitirmektedirler. Ayrıca bunun yanında günümüz istihdam şartlarının ve ekonomik anlamda fiyatlarda yaşanan artışların etkisi ile yoksulluk seviyesinin geçmişe göre bir nebze daha yükseldiği söylenebilir. Vatandaşların bu yönden gelir elde etmenin güçlükleri ile karşılaştıkları ve çeşitli desteklere ihtiyaç duydukları düşünülebilir ve öyledir de.

Türkiye’de gelir durumu yetersiz olan ve kendi gelir imkanları ile ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere devlet tarafından çeşitli maddi destekler verilmekte, iş bulma projeleri sağlanmakta ve istihdam aracılığı ile gelir sağlama uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen program ve projeler kapsamında ailelere maddi destekler sağlanmaktadır. Bahsettiğimiz üzere devlet tarafından gelir düzeyi düşük olan vatandaşlara çok sayıda finansal destek sağlanmasının yanında özel kurum ve kuruluşlar da vatandaşlara maddi destek vermektedir. Öğrencilere, işsizlere ve gelir düzeyi yetersiz olan ailelere destek veren kurum ve kuruluşlar ise ilgili anlamda başvurular yapanlara bu maddi destekleri tahsis etmektedirler. Pek tabii ki bu maddi desteklerden faydalanmak isteyen bireylerin çeşitli şartları yerine getiriyor olmaları gerekmektedir Bu şartları yerine getiren aileler yazımızın devamında yer alan finansal destek veren kurum ve kuruluşlara ilgili başvurularını gerçekleştirerek, kurumlardan ödenek alabilirler ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına maddi destek alabilirler.

Bu maddi destekleri alabileceğiniz kurluşlar ise devlet bazında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak bilinmektedir. Bunun dışında ise özel bazı kurumlar da ihtiyaç sahibi kimselere yardım eli uzatmaktadır. Kimsesizler vakfı maddi olanak sağlayan vakıflardan biri olarak öne çıkmaktadır. Özel sektörden ise Yıldız, Fiba, Koç, Enka İnşaat, Rönesans, Koç, Doğuş, Samumed, Koç, Doğuş, LC Waikiki, Chobani, Yakın Doğu Üniversitesi, MNG, Limak, Park, Eczacıbaşı, Çalık, Zorlu, Acıbadem, Enka İnşaat, Doğuş, Habaş, Ağaoğlu, Diler, Akfen, MV, Bim Holding toplulukları yardım eden kuruluşlardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir