Anasayfa / Gündem / Maket Aşamasında Olan Projeden EvAlınır mı?

Maket Aşamasında Olan Projeden EvAlınır mı?

Ülkemizde ev satın almak için bir çok yöntem bulunmakta. Kredi çekip hazır bitmiş bir 0 veya ikinci el bir ev satın almak mümkün olacağı gibi bir çok faizsiz kredi gibi bir yönteme sahip olan kuruluşlar aracılığı ile de ev satın almak mümkündür. Eminevim, fuzulev gibi kuruluşlara giderek aylık belirli ücretler ödeyerek ev sahibi olmanız mümkün olmaktadır. 

Her şeyden önce konut piyasasını iyi bilip ona göre önceden hamle yapmak isteyen bir çok insan da bulunmakta. Müteahhidler genellikle önce arsayı satın alır. Daire karşılığı veya para olarak satın aldığı arsa için ilk iş olarak bir proje belirlemek zorundadır. Bu dakikadan itibaren her şey artık para olarak dönecektir. Proje çizdirilmesi, statik hesap yapılması, inşaatın başlaması için ruhsat alımı gibi işlemlerin hepsi para olarak göz önüne getirilebilir.

Müteahhitlerin bu durumda canlı olarak paraya ihtiyaçları olabilmektedir. Bu yüzden de henüz inşaat bitmeden hatta başlamadan konut satışı yapabilmektedirler. Topraktan girmek veya maketten ev satın almak olarak da adlandırılan bu durumda müteahhit binayı tamamlamak için ihtiyacı olan parayı çıkartabilmek için dairelerin bazılarını satışa çıkartır. Reklam olarak da yapılan maketlerdeki uygulamalar gösterilir ve bu daire özelliklerine kavuşacağınız konusunda bilgilendirilirsiniz.

Maketten ev alma konusunda bir çok söylenti dönmektedir. Bu işlemin olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yönleri de bulunmaktadır.

Bu işlemin en büyük olumlu yöntemi maddi açıdan çok daha ucuza evinizi satın alabilmenizdir. Bundaki sebep ise müteahhidin öncelikli olarak inşaatı tamamlayabilecek parayı çıkartması için gereken meblağ’ı kazanmak için konutların belli bir oranını indirimli olarak satışa sunmasıdır. Olumsuz olarak ise görünen en büyük eksi sebep ise parayı ödeyip inşaatın bitmesini ortalama olarak 2 sene beklemek olarak gözükmektedir.

Hukuki anlamda başııza bazı sıkıntılar da gelebilir. Öneğin bir ev için müteahhitle anlaştınız ve paranızı verdiniz. Ancak maket üstünden bir satım gerçekleşiyor diyelim. Senet karşılığı aldığınız bu eve kavuşamama durumunuz mevcut. Diyelim ki müteahhit iflas etti ve hiçbir şeyi kalmadı. Eviniz için ödediğiniz paranın karşılığını alamayabilirsiniz. Tıpkı bunda olduğu gibi senetle alınan evde de aynı sıkıntılar baş göstermektedir. Eğer bir site inşaatı varsa bu sitenin çevre düzenlemesi yapılmadan da evlerin sahiplerine verdiği de bilinmektedir. Bu konuyla alakalı bir çok adli kayıt bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir