Anasayfa / Kredi Notu / Merkez Bankası Kara Listesi Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Merkez Bankası Kara Listesi Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Kişi merkez bankası kara listeye eğer daha önce borçlarını düzenli bir şekilde ödemediyse girer. Özellikle de kredi kartı kullanıcılarında bu durum çok göze çarpmaktadır. Kredi kartı kişiye her ne kadar olanak sağlasa da, borcun yerine getirilmemesi halinde de bir bataklık haline gelmektedir.

Kredi kartı asgari tutarının belirtilen tarihten en geç 10 gün içerisinde ödenmesi gerekmekte. Bu süreci yerine getirmeyen kişiler ise yüksek faiz oranlarıyla karşı karşıya kalmakta. Borcun sürekli olarak faizli bir şekilde gelmesi durumunda da kişi ödemesi gereken tutarı ödeyemez. Borcun 90 gün boyunca ödenmemesi durumunda ise kişi banka tarafından kara listeye alınır. Aynı zamanda bu kişi yasal kurallar sebebiyle de 90 günü aşan gecikme sebebiyle merkez bankası tarafından da kara listeye alınır.

Bu kişi de daha sonra kredi çekmek istediğinde çok yüksek bir ihtimalle olumsuz yanıt alır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından alınan kayıtlar da öneme sahiptir. İkinci ayrı bir kurum tarafından oluşturulan veri tabanlarından meydana gelmektedir.

Merkez Bankası kara listede adım var mı?

Merkez Bankası’nın kara listesinde adı olup olmadığını öğrenmek için

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş.

İdare Merkezi

Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü

İstiklal Caddesi No:10

ULUS

06100-ANKARA

Adresine dilekçe gönderilmelidir. Başvurular sadece yazılı dilekçe veya posta yoluyla kabul ediliyor. Dilekçeye gelen yanıtla da merkez bankası kara liste öğrenme sorusuna yanıt alabilirsiniz.

Merkez Bankası kara listeden çıkma

Kara listeden çıkmak için kişi geçmişe dönük bütün borçlarını ödemek durumundadır. Son ödeme yapılan tarihi baz almış olan Merkez Bankası, ismi 5 yıl süreyle listede bekletiyor. Bu 5 yıl içerisinde temiz bir sicile sahipseniz ve borçlarınızı düzenli bir şekilde ödediyseniz temiz bir sicile kavuşuyorsunuz.

Yani kişi her ne kadar borçlarını tam anlamıyla kapatsa da 5 yıllık bir süreliğine bu süreci devam ettirmek durumundadır. Aksi takdirde kişinin kara listedeki ismi hiçbir şekilde silinmiyor.

Bankalar ismi kara listede olan kişilere yine de hep temkinli yaklaşıyor. Hatta isminiz artık kara listeden silinmiş olsa bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir