Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Gündem / Mesleki Lise Öğrencisine Maaş Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Mesleki Lise Öğrencisine Maaş Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın  talimatıyla hazırlanan lise öğrencisine maaş yasası bağlamında,  özel meslek ve teknik Anadolu liselerinde okuyan öğrencilerin okudukları esnada, okul içinde üretime katkıda bulundukları sürece, para kazanabilecekleri duyuruldu. Bu yasa tasarısıyla hem Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu kalifiye personel ihtiyacının karşılanması hem de ekonomik sıkıntı çeken öğrencilerin okulu bırakması önlenmiş olacak.  Ayrıca bu çalışmayla birlikte özel sektörün ihtiyaç duyduğu eğitilmiş,  tecrübe sahibi öğrencilerin arttırılması hedefleniyor. Özel sektörün kalifiye eleman ihtiyacı lise öğrencileriyle karşılanırken aynı zamanda öğrencilerin para kazanması da mümkün olacak.  Peki öğrenciler nasıl ve hangi şartlara bağlı olarak para kazanabilecekler?
 

Lise Öğrencilerine Verilecek Maaş için Kimler Başvurabilir? Şartlar Nedir?


Meslek lisesinde okuyan öğrencilere saat başı  11 TL’den aylık 1000 TL maaş verileceği açıklandı. Yapılan yeni düzenlemeyle öğrenciler ders başında, yani okul içinde üretime katkıda bulunacak ve katkıda bulunmaya devam etttiği sürece tıpkı bir işçi gibi maaşını alacak.

Yeni sistem öğrenciye para kazandırmakla kalmıyor aynı zamanda öğrencinin öğrendiği şeyi gerçek hayatta kullanmasını, dolayısıyla kalıcı bir öğrenmenin oluşmasını sağlıyor.

Bu düzenleme ile birlikte çalışan öğrencilerin okulu bırakmasına gerek kalmaksızın hem para kazanıp hem de okuyabilecekler. Ayrıca öğrenciler sadece okul döneminde değil yazında çalışabilecek ve yazın da çalışmasının karşılığını alabilecekler.

Daha kısa bir ifadeyle okul öğrencinin hem iş yeri hem de ders gördüğü, bilgi edindiği yer olacak.

Çalışmak isteyen meslek liseli öğrenciler hafta içi resmi olarak en fazla 3 saat, haftasonu sadece cumartesi günü ise 8 saat çalışabilcek.  Yarı yıl ve yaz tatilleri boyunca yine çalışmak isteyen liseliler ise pazar günleri hariç günde en fazla 8 saat çalışma koşullarına tabi tutulacak. 

Bu hesaplamalara göre yarıyıl ve yaz tatillerinde çalışmadan bir lise öğrencisi eğitimi sırasında ayda bin TL maaş kazanacak. Sadece yaz tatillerinde ve yarıyıl tatilinde çalışan bir öğrenci ise yekünde 6 bin 688 TL kazanacak.

Öğrencilere üretme ve bunu pazarlama olanağı sunulan özel meslek liseleri ise biyomedikal, elektrikelektronik, endüstriyel otomasyon, gıda, hayvan yetiştiriciliği, kimya, makine, matbaa, metal, mobilya, motorlu araçlar, tarım, tekstil, tesisat ve yenilenebilir enerji, bilişim, gemi yapımı, inşaat, kuyumculuk, metalürji, plastik, raylı sistemler, seramik cam, tarım ve uçak bakım alanları olarak belirlendi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir