Ana sayfa Konut Kredisi Mortgage Borcumu Ödeyemiyorum? Kredili Evimi Satabilir miyim

Mortgage Borcumu Ödeyemiyorum? Kredili Evimi Satabilir miyim

Konut kredisi borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım? Kredi borçlu olduğum evimi satabilir miyim? Kredili evalırken nelere dikkat edilmeli?

0
PAYLAŞ

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olduktan sonra borcunuzu ödeyemeyebilirsiniz. Meydana gelen durumlar sebebiyle maddi anlamda bir yıkımla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yanında konut kredisiyle sahip olmak istediğiniz evden bir şekilde cayabilirsiniz. Bu durumda daha güzel bir eve taşınmak isteyebilirsiniz veya konut kredisi borcumu ödeyemiyorum diyebilirsiniz.

Ne yapmalıyım?

Konut kredisiyle alınan bir evi satma imkanınız ve gelen para ile de kredi borcunu kapatmanız mümkündür. Kredinizi kapattığınız zaman ev üzerine banka tarafından yapılan ipotek kaldırılacaktır.

Eğer tapu devrinden daha önce ödeme yapılmaz ise de, bu durumda banka ile görüşmeler sağlanmalıdır. Evin satış bedeli kredinin kullandığı bankaya yatırılabilir ve ipoteğin çözüm işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından kalan tutar hesaptan çekilebilir. Böylelikle kredili evi devretme işleminiz gerçekleştirilmiş olur.

Kredi borcu devam eden ev için kredi çekilebilir mi?

Konut kredisiyle sahip olunmaya çalışılan bir eve banka tarafından ipotek uygulanmaktadır. Bu durumda borç tamamen kapatılana kadar ev bankadadır. Banka, borcun düşmesi veya ödenmemesi durumlarında evi satışa çıkarabilme hakkına sahiptir. Bunun yanında banka, kefillerden de borcunu alabilmektedir.

Yani kredili eve kredi çekilir mi sorusunun cevabı anlaşma sağlanması durumunda evettir. Alıcı ve satıcı arasında yapılan anlaşmaların sonucunda kişi birinci dereceden ipotekle ev sahibi olmuş olur. Ancak ipotekli evi satmak isteyen kişi aynı eve ikinci dereceden ipotek koydurabilir. Böylelikle kişinin yeni kredi talebinde bulunma hakkı doğar. Bankanın kişiye kredi onayı vermesi durumunda ise alım-satım işlemleri de gerçekleştirilebilir.

Kredili ev alırken nelere dikkat etmeli?

Kredili eve sahip olmak isteyen birey öncelikle kredi notunu gözden geçirmelidir. Daha önce borçlarını yerli yerinde ve tam zamanında ödeyen banka kullanıcılarının kredi notu yüksek olmaktadır. Bu durumda kişi daha rahat bir şekilde ev sahibi olabilmektedir.

Alınan evin yerinin kişinin tam anlamıyla beğenilmesi önem taşımaktadır. Çünkü kişi ilk sıralarda çok beğendiği evi daha sonra beğenmemeye başlayabilir. Bundan dolayı detaylı bir şekilde inceleme yapılması ve konumunun iyi tercih edilmesi gerekiyor. Uzun vadede bu durum kişiye sıkıntılı süreçler doğurabilir ve cayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here