Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Gündem / MTV ve Trafik Cezası Affı İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır?

MTV ve Trafik Cezası Affı İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır?

2011’den beri kalmış olan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve trafik cezaları için intenetten başvuruların yapılacağı açıklanmıştı.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan duyurularda, trafik cezası affı için nereye başvurulacak sorusunun cevabı verildi. İntenet Vergi Dairesi üzerinden vatandaş borçlarının yeniden yapılandırılması için başvuruda bulunabiliyor.

Trafik cezaları affı için başvuru formu

Vatandaşlar, Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik cezaları yapılandırması için birtakım adımlar izlemek durumunda.

Vatandaş, ilk önce www.gib.gov.tr adresine girerek sol altta bulunan İntenet Vergi Dairesi bağlantısına tıklayacak.

Daha sonra açılan sayfada İntenet Vergi Dairesi bağlantısına bir kere daha tıklatıldıktan sonra Motorlu Taşıtlar adımına tıklamalı. Daha sonra Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme bağlantısına tıklayın.

Plaka ve T.C. kimlik bilgileri girildikten sonra ise Tescil Tarihi bilgilerini doldurun. Açılan sayfada 6111 Sayılı Kanunun 2’nci maddesinde borçluysanız borç yapılandırma talebinde bulunun. 6111 Tecil Talebi formunu doldurup ‘’Tamam’’ butonundan işleminizi halledebilirsiniz.

Trafik cezası affında son duruma gelinmekte. Maliye Bakanı Naci Ağbal, konuya ilişkin detaylı bir şekilde açıklamalarda bulunmaktaydı. Bu yıl vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin önüne geçebilmek için pek çok af söz konusu oldu. Bu afların arasında aynı zamanda trafik cezaları da yer almakta.

Ağbal ne açıklama yaptı?

Konuya ilişkin acıkmalarında ceza affının 1000 lira ve altındaki borçları ilgilendirdiği açıklandı. Toplam 3,9 milyon vatandaşın trafik borcunun 1000 TL’nin altında olduğu aktarıldı. Ağbal, afların da bin liranın altında olan alacaklardan oluştuğunu bildirdi. Özellikle de karayollarından usulsüz geçişlerden dolayı kesilen cezalar olduğu belirtildi.

Taksitle ödeme imkanı mevcut

Vatandaşın rahat bir şekilde trafik cezalarını ödeyebilmeleri için en uzun vade ve en düşük faizlerin uygulanacağının altı çizildi. Bu konuya ilişkin TBMM’de yoğun bir şekilde tartışmalar ve atılması gereken adımlar söz konusu oldu. Sonuç itibariyle alınan kararlar, vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine olanak sağlamak konusunda oldu.

Ödemeler için pek çok taksit seçeneği söz konusu olduğu gibi aynı zamanda taksitlerin birer ay aralıklarla ödeneceğinin altı çizildi. Bu durum da vatandaşımızı rahatlatan en büyük noktalar arasında yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir