Pazartesi , Eylül 24 2018
Anasayfa / Gündem / Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti Sonuçları Ne Zaman Belirlenir

Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti Sonuçları Ne Zaman Belirlenir

Tüketicilerin haklarının korunması adına ülkemizde bir çok topluluk ve denek bulunmaktadır. Bunlardan resmi gücü olan ve önemli bir kuruluş olan türkiye bankalar birliği müşteri şikayetleri hakem heyeti adresi üzerinden şikayetlerinizi bildirebilir ve yaptırımlar ile ilgili olarak yardım alabilirsiniz. Ayrıca müşteri şikayetleri hakem heyeti şikayet formu aracılığı ile şikayetinizi detaylı bir şekilde kuruma aktararak, ticari ortamda işletme ile müşteri arasında doğacak veya doğmuş olan asılsızlık ve hukuksuzlukların önüne geçebilirsiniz.

müşteri şikayetleri hakem heyeti nedir 

Tüketicilerin alış veriş işlemleri ile tüketicilere yönelik olarak yapılan uygulamalardan kaynaklanabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacı ile kurulan merciilerdir. Bu heyetler şehir merkezlerinde Ticaret İl Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlıklar tarafından belirlenen kurumlarda yer alırlar. Tüketici Mahkemeleri ise Adliye binalarında bulunmaktadır. Bu noktalara giderek form doldurabilir, şikayetinizi anında aktarabilir ve çözüm yolu için başvurabilirsiniz.

müşteri şikayetleri hakem heyetine başvuru 

Kurum herhangi bir şekilde başvurudan ötürü ücret talep etmemektedir. Yalnızca uyuşmazlıklara yönelik olarak uygulama kararını verecek olan mercii uyuşmazlığın değerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 

Eğer uyuşmazlığın değeri 2.320 TL’nin altında ise Tüketici Hakem Heyeti, 2320 TL ile 3.480 TL arasında ise büyükşehirlerde ve ilçelerde İl Tüketici Hakem Heyetine, 3.480 TL üzerindeki uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemelerine başvurmanız gerekmektedir. 

Kuruma başvuru yapabilmek için dilekçe doldurmak zorunludur ve sözlü başvuru geçersiz sayılmaktadır. Dilekçeyi doldururken T.C. Kimlik No, adres, telefon, talebin türü, şikayet edilen yerin ünvanı, fatura, fiş ve konu ile ilişiği olan belgeler ibraz edilmeli ve yazımlarında da dikkatli olunmalıdır.

müşteri şikayetleri hakem heyeti tebliği

Müşteri şikayetlerini değerlendirirken hangi unsurların dikkate alındığını, işlem sürecinin nasıl gerçekleşeceğini ve sonuç aşamasına giden yolda nelerin yapılması gerektiğini aktaran tebliğdir. Usül ve kanunlara dayanarak hazırlanan tebliğ tüketici haklarının korunmasını ve kurumların çıkarlarının korunmasını dengelemek üzere kullanılır. Bu tebliğ tüm kurumlar tarafından şahsi olarak tanzim edilir ve uygulamadan haberdar olurlar.

Sonuç ne zaman çıkar

6 ay süre içerisinde dilekçe ile ibraz edilen şikayet dikkate alınarak görüşülür ve karara bağlanır. Yani azami süre 6 aydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir