Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Nakit Blokaj Karşılığı Kredi Veren Bankalar

Nakit Blokaj Karşılığı Kredi Veren Bankalar

Bankalar sahip oldukları finansal kaynakları tüketicilere kanalize edecekleri zaman, bu kaynak üzerinden kredi başvurusu gerçekleştiren tüketiciye borç vermeden önce belirli şartların taşınmasını isterler. Bu anlamda kredi notu ve gelir durumu büyük önem arz etmektedir. Eğer kişinin sahip olduğu gelir, alacağı kredinin taksitlerini ödemek için yeterli değilse bu durumda banka krediyi vermekten haklı olarak kaçınacaktır. Bunun yanı sıra ayrıca kredi notu da bankalar açısından önem arz etmektedir. Eğer kişinin kredi notu seviyesi düşükse banka bu durumda da kişiye kredi sağlamaktan kaçınacaktır. Çünkü kredi notu kişinin kredilendirilebilirlik açısından gösterdiği geri ödeme tutumuna doğrudan ve tekil bir şekilde işaret etmektedir ve kredi notu düşük ise bu durumda banka kredi başvurusunu reddedecektir.

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanan bir puan olup 1 ile 1900 arasındadır. Bu puan aralığında eğer kişi genel olarak 1100-1300 seviyesinin altında ise bu durumda bankalar kredi başvurusunu reddetme insiyatifini kullanacaktır. Ancak kimi zaman kişilerin acil nakit ihtiyaçları olabilir ve bu durumda da banka kredisi almak konusunda ısrarcı olabilirler. İşte bu durumda bankalar çeşitli güvenceler talep ederek kredi vermektedir. Bunlar arasında ilk sırada gayrimenkul ipoteği ve kefil yer almaktadır. Bu ikisi de yoksa bu durumda kredi başvurusu yapan kişiden farklı bir teminat talep edilmektedir. Bu teminat ise nakit blokaj adı verilen bir teminat türüdür.

NAKİT BLOKAJI İLE KREDİ KULLANMAK

Bankalar size çeşitli nedenlerle kredi vermediğinde nakit blokajı ile kredi çekmek mümkündür. Bu uygulamada banka sahip olduğunuz belirli miktardaki bir nakit paraya rehin koyar. Bu sayede de eğer kredinin borcunun ödenmemesi gibi bir durum çıkarsa banka bu paradan ödemeyi tahsil eder. Bu yöntem ile birçok kişi kredi notunu da yükseltebilmektedir. Çünkü kredi notunu yükseltebilmek için yapılabilecek olan en doğru hareket düşük tutarlı kredi kullanmak ve bu kredinin ödemelerini tam zamanında gerçekleştirmektir. Bunun için siz de nakit blokaj karşılığı kredi kullanabilir ve düşük tutarlı bir krediyi kısa bir vade için bankadan alarak ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir