Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Neden Kredi Çekemiyorum? Nasıl Kredi Alabilirim?

Neden Kredi Çekemiyorum? Nasıl Kredi Alabilirim?

Ticari hayata atılmak, işletme sahibi olmak veya ev, araba sahibi olmak isteyenler ister istemez bankalardan kredi çekmeye ihtiyaç duyabiliyor. Zaman zaman da bankalardan kredi talebinde bulunulduğu zaman olumsuz yanıt alınabiliyor. Pek çok kişi de neden banka tarafından reddedildiğini bilmemekteler.

Bankalar kişinin kredi notuna çok iyi bir şekilde bakmaktadır. Öncelerde yapılan ödemelerin düzenli olarak yapılıp yapılmadığı bankalar açısından büyük bir öneme sahiptir. Düşük bir kredi not ortalamasına sahip olan bireyler, bankalardan kredi talebinde bulunduğu zaman genel olarak kısa bir sürede reddedilir. Ancak bankaya olan ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştiren vatandaşa ise en geç bir hafta 10 gün içerisinde onay cevabı gelir.

Neden kredi çekemiyorum?

Bankalar tarafından kredi verilmemesinin bir diğer nedenleri arasında ise sicilin bozulmasıdır. Kişi daha önce işlemiş olduğu suçlar gerekçesiyle bankalardan kredi onayı alamayabilir.

Bunun yanı sıra Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’de doğrudan bankaların inceleme altına aldığı durumlar arasında yer alıyor. Ancak KKB’nin her zaman tam anlamıyla doğru olduğunu söyleyemeyiz. Neden kredi alamıyorum diyorsanız bu sorunun cevabı daha önce borçlarını düzenli bir şekilde ödemediğiniz için KKB risk notunuz düşük olabilir. Ancak durumu düzeldikten sonra ödemesini de düzenli bir hale getiren kişinin de notu düşük görünür. Çünkü daha önceki ödemeleri gecikmiş, hukuki işlemler başlatılmış olabilir.

Bunun için de kredi çekmek isteyen birey banka ile özel olarak görüşme sağlayabilir. İşlerin yolunda gittiğini belge ve dokümanlarla ispatlayan birine bankadan genellikle ret cevabı gelmez. Bu durum her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Niçin kredi kartı alamıyorum?

Bankalardan kredi kartı başvurusunda bulunduğunuz zaman istenilen limitte bir kart alınamayabilir. Bunun yanı sıra talebiniz reddedilebilir de. Bu durumda da KKB risk raporu genel olarak esas alınan noktalardandır. Banka tarafından kara listeye alındıysanız şansınız bir hayli zordur diyebiliriz.

Kişi genellikle bir iş yerinde düzenli olarak çalışmamaktaysa kredi kartı verilmemektedir. Aynı zamanda geçmişte bulunan borçların da ödenmemesi, risk notunun düşmesine sebep olur.

Bir diğer en önemli nokta da kişinin kefil olması ve o borcun ödenmemesi durumunda gerçekleşir. Bu durumda hem borcu ödemeyen hem de kefil olan kara listeye alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir