Anasayfa / Bilgi / Ödenmeyen Kredi Borcu Ne Olur? Yasal Süreç Ne Zaman Başlar?

Ödenmeyen Kredi Borcu Ne Olur? Yasal Süreç Ne Zaman Başlar?

Bir çok tüketici bankalardan aldığı krediler neticesinde bankalara borçlanmaktadır ve bu borçlanma neticesinde de doğal olarak hukuki açıdan düzenlenmiş bir borçlanmanın sahibidirler. Bu nedenle bankaya olan bu kredi borcunun zamanında ödenmesi büyük önem arz etmektedir. Aksi durumda çeşitli olumsuzluklar ile karşılaşabilmek ve bankalar ile ilişkilerin bozulmasına neden olmak söz konusu olabilmektedir. Yazımızın temelinde sizler için kredi borcunuzu ödememeniz durumunda neler ile karşılaşabileceğinizi ve belirli bir süreden sonra ödememeye devam etmeniz durumunda neler olabileceğini aktaracağız.

 

KREDİ NOTUNUZ DÜŞECEKTİR: Eğer kredinin bir taksiti ödemedim ne olur diye soruyorsanız burada karşılaşacğaınız olumsuzluk genel olarak kredi notunuz ile ilgili olacaktır. Kredi borcunuzu 1 aylık geciktirme yalnıcaz bir miktar gecikme faizinin işlemesine neden olabilir ve kredi notunuzda da bir miktar düşüşe sebep olur. Ancak bu aksatmayı alışkanlık haline getirmemeli ve ödemelerinizi mümkün mertebede düzenli bir şekilde yapmalısınız. Aksi halde bu durum zamanla kredi notunuzu büyük ölçüde düşürebilir ve haliyle de başka bir banka kredisi başvurusu yaptığınızda olumsuz cevap alabilirsiniz.

 

İHTARNAME ALIRSINIZ: Birçok kişi kredinin iki taksitini ödemedim bu durumda ne olur diye merak etmektedir. Bu durumda ise banka 60 günlük kredi borcu ödememe durumunuz ile ilgili olarak size ödemeyi yapmanız için noter aracılığı ile ihtaname çekilir. İhtanamede borcunuzu ödememeniz durumunda tarafınıza uygulanacak olan yaptırımlar beyan edilir ve ödeme için size tanınan süre bildirilir. Bu süreç içerisinde borcunuzu öderseniz banka tarafından herhangi bir yaptırıma maruz kalmaksızın, yalnızca gecikme faizi ödersiniz ve kredi notunuz düşer. Bu durum genel olarak bir sonraki kredi başvurunuzu büyük ölçüde olumsuz yönde etkileyecektir.

 

YASAL TAKİBE ALINIRSINIZ: Bankalar kredinin üç taksitinin aksaması durumunda artık takip sürecini yasal takip birimine bırakır ve bu durumda artık siz de yasal takibe alınmış olunursunuz ve banka tarafınıza borcunuzu yapılandırmanız için son bir bildiride bulunur. Borcunuzu taksitlendirerek ödemeniz için sunulan bu fırsatı değerlendirmez ve ödemeyi yapmazsanız hukuk bürosu devreye girer ve icralık olursunuz. Mevduat hesaplarınız bloke edilir ve teminat olarak gösterdiğiniz gayrimenkuller elinizden alınır. Ayrıca yasal takibe düşmeniz sebebi ile Merkez Bankası tarafından kara listeye alınırsınız ve 5 yıl süre ile kredi başvurusu yapabilmeniz olanaksız hale gelir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir