Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Bilgi / Öğrencilere Geri Ödemesiz Karşılıksız Burs Veren Kurumlar ve İş Adamları 2017-2018 Eğitim Yılı

Öğrencilere Geri Ödemesiz Karşılıksız Burs Veren Kurumlar ve İş Adamları 2017-2018 Eğitim Yılı

Üniversite eğitimi boyunca öğrenciler birçok ekonomik gereksinime sahptirler. Kitaplar, defter ve kalemler, barınma, gıda, seyahat ve daha birçok harcamaları olan öğrenciler bu harcamalarını çoğunlukla yalnızca ailelerinin finansal kaynakları ile sağlayamazlar ve bu nedenle de burs olanaklarına başvururlar. Türkiye de Kredi ve Yurtları kurumu her yıl yüzbinlerce öğrenciye kredi ve burs vermektedir. Kredi uygulamasında öğrencilere 4 senelik lisans, 2 senelik yüksek lisans ve 4 senelik doktora eğitimlerinde devletten geri ödemeli burs alırlar. Geri ödemeler ise eğitim süresi tamamlandıktan iki sene sonra başlamaktadır. Bu anlamda öğrenciler aynı zamanda burs imkanından da faydalanabilmekte ve geri ödemesiz olarak maddi destek alabilmektedir. 

Bazı öğrenciler ise geri ödemeli kredi çıktığında devletten bu ödemeyi almak istememektedir çünkü gelecekte yükli bür kamusal borç altında kalmak istememektedirler. Bu anlamda ise öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan burs çıkmadığı taktirde, çeşitli kurum ve kuruluşların yanı sıra iş adamlarından burs desteği almaktadırlar. Türkiye’de bu yönden birçok firmanın öğrencilere eğitimlerinde ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için burs olanakları sağladıkları bilinmektedir. İşte 2017-2018 yılında bu anlamda öğrencilere maddi destek sağlayan kurumlardan bazıları;

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI 

Toplum Gönüllüleri Vakfı, Türkiye’de öğrencilerin ekonomik açıdan zorluk çekmemeleri için maddi destek sağlarken ayrıca Türkiye’de toplumsal çalışmalara da imza atmaktadır. Öğrenciler Toplum Gönüllüleri Vakfında haftada en az 4 saat herhangi bir toplumsal çalışmaya gönüllü olmak kaydı ile bu kurumun burslarından faydalanabilmektedirler.

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

Ticaret üniversitesinde eğitim görmekte olan öğrenciler, ilk senelerinde onur öğrencisi oldukları takdirde, eğitim dönemlerinin geri kalan sürecinde herhangi bir ödeme olmaksızın burslu olarak eğitim almaktadırlar. Bu kapsamda öğrencilerin yakalamaları gereken başarı ortalaması ise 3.5’tur.

ALARKO EĞİTİM VE KÜLTÜR 

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı doğrudan okulların ilgili şubelerinden aldığı burs başvurularını değerlendirdikten sonra ihtiyaç sahiplerine maddi kaynak sağlamakta ve eğitim süresi boyunca da destek vermektedir. Kurumun resmi web sitesi üzerinden süreci takip edebilir ve başvuru için okulunuzdan bilgi alabilirsiniz.

HACI ÖMER SABANCI VAKFI

Her yıl 24 binden fazla öğrenciye 31 senedir burs imkanı sağlayan Hacı Ömer Sabancı Vakfı bu sene de destek çıkmaktadır. Taban puan sistemi ile burs sağlama özelliği taşıyan Hacı Ömer Sabancı Vakfı’ndan burs almak isteyen öğrenciler için 2017-2018 yılı için taban puanları henüz belirlenmedi ancak kurumun resmi web sitesini takip ederek burs olanakları ve başvuruları ile ilgili tarihleri ve detayları öğrenebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir