Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Öğrenim Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır? Yapılandırma Başvurusu ve Faiz Affı Dilekçesi

Öğrenim Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır? Yapılandırma Başvurusu ve Faiz Affı Dilekçesi

Üniversite öğrenimi için  devlet tarafından her ay maddi destek alan öğrenciler, mezun olduktan sonra aldıkları bu öğrenim kredisini geri ödemek zorundalar. Ancak bazı durumlarda öğrenme kredisini zamanında ödemeyen kişilere faizi ile birlikte borç ödeme ikazı yapılır. Vergi dairelerine yapılacak olan öğrenim kredisi ödemeleri yapılmadığında toplu olarak bu borç yapılandırmaya girer. Devlet tarafından uygulanan bu imkanla milyonlarca öğrenci bu borçtan da kurtulmuş olacak. 

Öğrenim Kredisi Yapılandırma  Nasıl Yapılır?

Üniversite eğitimleri boyunca alınan öğrenim kredisi borcu ödenmediğinde yapılandırmaya gidilerek kişilerden taksitle geri alınır. Öğrenim kredisi yapılandırma taksitleri 6-9-12-18 aya bölünerek kolay ödeme koşulları da sağlanır. Ancak taksit sayısına göre katsayılarında tutarı değişiklik gösteriyor. İstediğiniz taksit sayısını belirledikten sonra, bu sayıyı arttırmazsınız. Taksit sayılarına azaltmalar mümkün olabilir. 

 Öğrenim kredisi Yapılandırma ve Faiz Affı Dilekçesi

 Geçtiğimiz yıl kabul edilen torba yasasının en dikkat çeken kısmı öğrenim kredisi borçlarının yapılandırılması olarak açıklandı. Mezun olan öğrenciler ödeyemedikleri ve gün geçtikçe biriken öğrenim kredisi borçlarını başvuru formu doldurarak vergi dairelerine ilettikten sonra kendilerinin istedikleri taksit seçeneklerine göre ödemelerini yapacaklar.

 Yapılandırma için başvuru yapmaları için başvuru sistemine girmeleri gerekir.

İntenet Vergi dairesi kullanıcı kodu ile,

TC Kimlik Numarası ve diğer bazı kimlik bilgileri ile

Araç plaka ve tescil bilgileri ile başvuru yapabilirler. Başvurunuzu intenet aracılığı ile yapmak istediğinizde sistem üzerinde kimlik bilgilerinizi ve taksit sayınızı da seçmeyi unutmayın. Vergi dairelerine başvuru yapacak kişler vergi dairesi çalışanının açıklamalarıyla taksitleri belirleyecekler. 

 Yapılandırma borç ödemeleri iki ayda bir yapılır. Gelir İdaresi Başkanlığı intenet vergi dairesi tarafından takip edilen öğrenim kredisi yapılandırma borçları kişilerden taksit şeklinde geri alınacak. Yapılandırma hakkından yararlanmak için gerekli evrakları hazırlamak ve başvuruda bulunmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir