Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Gündem / ÖTV ve MTV’ye Gelen Vergi Zammı Maaşları Ne Kadar Etkileyecek?

ÖTV ve MTV’ye Gelen Vergi Zammı Maaşları Ne Kadar Etkileyecek?

Son günlerde gündemimizde oldukça fazla yer eden vergi zammı ile alakalı olarak vatandaşların aklında birçok soru işareti de oluşmuş durumda.

ÖTV ve MTV ‘ye gelen zamlar sonrasında tüketicilerin artık araç alması biraz daha zorlaştı. Artık araç satın almayı bir yük olarak görmeye başlayan vatandaşlarımızın tek sorunu bu da değil. Vergi zamları doğal olarak spesifik değil daha genel açıdan büyük zamları kapsamaktadır. Bu vergiler arasında doğal olarak gelir vergisi de bulunmakta.

Gelir Vergisi belirli bir maaş üzerinde alan kişilerin brüt maaşları üzerinden hesaplanıp düşülen vergi çeşididir. İşyerindan brüt maaş hesabı üzerinden anlaşan personeller vergi zammıyla birlikte daha fazla vergi ödemek zorunda kalacak.

MAAŞLAR NASIL ETKİLENECEK

2018 yılının Ocak ayı ile birlikte brüt olarak 5 Bin TL maaş alan çalışanın maaşından yeni yürürlük ile 1 yıl içerisinde toplam olarak 630 TL azalmış olacak. Hükümetin sunmuş olduğu bu kanun tasarasının sonucunda üçüncü dilimde yer alan gelir vergisi zammı oranı %30 yükselmiş durumda. Brüt maaş alan kişileri oldukça önemli bir şekilde etkiyecek bir oran olduğu kaçınılmaz.

10 Bin TL maaş alan bir kişinin de gelirindeki yıllın düşüş tutarı ise 2 bin 160 TL ‘yi aşıyor olacak.

İş sözleşmesini net ücret üzerinden yapmış olan çalışanlar vergi oranı artışından etkilenmeyecek. Bu durumda vergi ise işveren üzerinde kalacak. Brüt üzerinden sözleşme yapan kişiler ise vergi artışından ücret seviyesi düzeyi baz alınarak etkilenecek. 2 bin 700 TL ve altında brüt ücret ile çalışan kişiler vergi oranının artışından etkilenmeyecek. Bu rakamın üzerinde ücret alan kişiler ise maaş tutarına göre vergi zammından etkilenecek. Ne kadar maaş fazla ise oran da ona göre değişerek hesaplamalar yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir