Ana sayfa Gündem Özel Sağlık Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli

Özel Sağlık Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli

Özel sağlık sigortası yaptırmak oldukça karışık bir süreçtir, dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Merak ettiğiniz konu özel sigorta nasıl yapılır ise gelin beraber göz atalım.

0
PAYLAŞ

Yaşamınız boyunca sağlığınız ile alakalı yaşayabileceğiniz her türlü olumsuzluğa karşı bir güvencenizin bulunması oldukça önemlidir. Devlet dairelerinde çalışanlar devletin sağladığı ve Soyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse ve koordine edilen sigorta kapsamındadır. Ancak kendi işinizi yapıyor veya özel sektörde çalışıyor iseniz özel sağlık sigortası kapsamında olmayı tercih edebilirsiniz. Aslında işleyiş olarak benzer yapıya sahip olsalarda özel sağlık sigortası seçenekleri arasında da bir takım dikkat edilmesi gereken farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıkları yazımızda detayları ile işlemeye çalışacağız.

özel sigorta nasıl yapılır 

Öncelikle bir sigorta acentesine giderek sağlık alanında sigorta uygulamaları olup olmadığını öğrenmelisiniz. Ardından eğer bu kurumdan sigorta yaptırmak istiyorsanız size sunulan bir takım seçenekleri değerlendirmeniz gerekiyor. Bunlar temel olarak limitli, limitsiz ve avantajlı olmak üzere üçe ayrılan paketlerdir. Özel sağlık sigortasında firmanın yapacağı masraflar netice olarak sizin sağlık durumunuz ile doğrudan ilişkilidir. Yani eğer sizin genetik veya geçmişe dayalı rahatsızlıklarınız varsa ve geleceğe yönelik riskli durumlarınız tespit edilirse sizden daha yüksek prim alınacaktır. Bu tip riskleri daha düşük olan kişiler için ise daha düşük bir prim talep edilecektir. Ardından firma sizden bir takım evraklar talep eder ve sigorta kaydınız bu şekilde tamamlanır.

özel sigorta ne zaman başlar 

İlk prim taksidinin yatırılması ile beraber sigortanız aktif hale gelecektir. 

özel sigortadan nasıl emekli olunur 

Bu konu ile ilgili aslında temel olarak merak edilen bilgi özel sigortadan kaç yılda emekli olunurdur. Bireysel emeklilik sistemi olarak da literatürde yer alan bu süreçte kişi en az 10 yıllık bir prim ödemesini yapmış olmak durumundadır. Bu süre tamamlandıktan sonra kişi eğer 56 yaşını doldurursa emekliliği bağlayacaktır.

hangi özel sağlık sigortası daha iyi 

Aslında bu noktada genelleme yapmak neredeyse olanaksızdır. Çünkü özel sağlık sigortalarının kapsamları kişiden kişiye göre fayda farklılığı gösterecektir. Kalıtsal ve sürekli rahatsızlıkları olanlar için seçenek genellikle fiyat ile alakalı olacaktır ancak bu tarz rahatsızlıkları olmayan kişiler ise genel bir tercihe yönelecek ancak kaliteyi daha ön planda tutacaktır. Bu nedenle bir sigorta tercihi yapacakken aile bireyleriniz için en uygun imkanları sunan ve aynı zamanda benzer imkanları sunan firmaların arasında kıyaslama yapmanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here