Anasayfa / Gündem / Para Harcarken Nasıl Tasarruf Yapılır? Tasarruf Yöntemleri

Para Harcarken Nasıl Tasarruf Yapılır? Tasarruf Yöntemleri

Parasız bir yaşamın olmayacağı konusunda hepimiz hemfikiriz. Temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için belli bir maddi desteğe ihtiyacımız olduğu ve kazandığımız paranın da kıymetini bilmemiz gerekir. Para harcarken bazı ufak yöntemlerle aslında tasarrufta sağlayabiliriz.Tasarruf etmenin bir çok yolu vardır. İnsanlar istedikleri zaman sahip oldukları paranın birikimini yapabilirler.

Para Harcarken Tasarruf Etmenin Yolları

– Akşam yemeklerinde dışarı çıkmak yerine yapacağınız küçük bir alışveriş sonrası yemeği kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu durum yapacağınız masrafı azaltır.

– Buzdolabı ve kilerinize uygun ve saklanabilir tarzda yiyecekleri depolayın. İhtiyacınız olduğunda bu yiyecekleri bularak öğünlerinize yayabilirsiniz. 

-Mutfak alışverişlerinizde haftalık olarak değil, aylık olarak toptan yapın. Seçeceğiniz süpermarketinde uygun fiyatlı olması daha az para ödemenize neden olacak.

-Büyük marketlerin indirim günlerini takip ederek kaliteyi daha ucuza alabilirsiniz. 

-Hazır yemekler tüketmemeye özen gösterin.Çünkü bu tarz yiyecek gruplarının fiyatları çok yüksek olabiliyor. Mevsimine göre taze tüketmek tasarruf yapmanın altın kuralıdır.

-Giyiminize dikkat ediyor olabilirsiniz. Markalı ürünler yerine kendinize yakışan kıyafetler almak bütçenize destek çıkmanıza neden olur. 

– İhtiyacınızdan fazla yiyecek almayın. Bozulan yiyecekler paranızın boşa gittiğini gösterir. Bu nedenle alışverişe çıkarken tok kanına çıkmanız kendinizi tutmanızı sağlar. 

-Yemeklerinizi toplu olarak pişirmeniz tasarruf yaptığınızı gösterir. Haftalık olarak pişirilen yemekler işinizi de kolaylaştırır. 

-Sevdiklerinizle hoş sohbetler yapmak için cafeler yerine evinizi tercih edebilirsiniz. bu şekilde tasarruf yapabilirsiniz. 

-İşyerinde öğlen yemeklerinde dışarı çıkmak yerine evden getirdiğiniz sandviç veya bir tost ile yemek olayını daha ucuza getirmiş olacaksınız.

-Sürekli su almak yerine yanınızda götürdüğünüz mataraya su doldurarak fazla para harcamanızı engelleyebilirsiniz.

-Kendinize birgün yemek ödülü verdiniz ve yemek saati bitti. İçkinizi evde devam edebilirsiniz. Çünkü dışarıda içilen içki faturayı kabartabilir. 

-Aylık gelirinizi ve giderinizi kontrol altında tutmaya çalışın. Liste halinde giderlerinizi not edin. Boşa para harcadığınız maddeleri hayatınızdan çıkarın. Bu şekilde para biriktirmeyi de yapmış olursunuz. 

-Kendinize minik hedefler koyun. Belli bir sürede ne kadar para biriktireceğinizin hesabını yapın. 

-Herhangi bir ürünü alırken düşünün ve gerçekten ihtiyacınız olup olmadığı konusunda karar verin. İhtiyacınız yoksa yanına bile yaklaşmayın. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir