Anasayfa / Gündem / Pazarlık Yaparken Kullanılabilecek Etkili Yöntemler

Pazarlık Yaparken Kullanılabilecek Etkili Yöntemler

Herhangi bir ürün alım satımlarında pazarlık yapmak kaçınılmaz bir durumdur. Pazarlık ile hem alıcı hemde satıcı ortak noktayı bulmaya çalışır. Ortak fiyatta buluşunca o ürünün satışı gerçekleştirilir. Pazarlık yaparken de bazı etkili yöntemler bulunur.

Pazarlık Nasıl Yapılır?

Satıcı ürününü satarken her müşterisiyle pazarlık yapar. daha da önemlisi potansiyel müşteriyi kaçırmamak ve satışı gerçekleştirmek için pazarlık sürecine girilir. Satıcı her zaman sattığı ürününün istediği fiyattan alıcı bulmasını ister. Ancak alıcılarda genellikle satıcılardan fiyat indirmesini talep eder. Tabi bunun için karşılıklı güven ve saygılı davranışlar en büyük paya sahiptir. 

Pazarlık Yapma teknikleri

Alıcılar pazarlık yapacakları bir eşyanın kalitesinden öncelikle emin olmalılardır. Daha önce baktıkları mağazada düşük kaliteli bir ürünün fiyatı üzerinden bu ürünün pazarlığı yapılamaz. İlk aşamada kaliteden emin olunduğunda satıcıyla düzeyli bir pazarlık aşamasına geçilir. Satıcı da rekabet ortamında fiyatlarını şişirmeden uygun fiyatlarla ürün satışını yaparlar. Pazarlık alıcının istediği fiyatı satıcıya kabul ettirmesidir. 

Pazarlık Aşamaları;

Pazarlık için ilk aşamada ürün hakkında elde edilen bilgi

İşlem sırasını takip etmek önemlidir. 

Satıcının bazı duurmlarda alıcının yerine geçmesi gerekir. 

En düşük fiyatlı ödeme seçeneğinden başlanmamalıdır. 

Altenatif fiyat seçeneği her zaman müşteriye sunulmalıdır.

Pazarlık aşamasında alıcının hevesi kırılmadan satış gerçekleştirilmelidir.

 Pazarlığın en  önemli kısmı saygı ve güvendir. 

Yapılan tüm pazarlıklarda satıcıların bir adım önde olması gerekir. Müşterileini memenun etmeleri ve onların isteklerine saygı duymaları daha kaliteli bir alışverişin temelini oluşturur. Alıcının da ürünün gerçek değerinden çok aşağıda bir miktar ile satıcının karşısına geçmemesi gerekir. 

Ülkemizde neredeyse pek çok alanda pazarlık yapılmakta ve uygun fiyatlarla hem satıcının hemde alıcının yüzü gülmektedir. Pazarlık yaparak alıcı ve satıcı arasında farklı ve seviyeli anlarda oluşmaktadır. 

 

Ayrıca Para Biriktirmek İstiyorum Nasıl Tasarruf Yaparım adlı makalemizi okuyarak tasarruf konusunda daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir