Anasayfa / Kredi Kartları / Sanal Kart Nedir? Sanal Kredi Kartı Nasıl Oluştururlur

Sanal Kart Nedir? Sanal Kredi Kartı Nasıl Oluştururlur

Sanal karta son yıllarda kulak aşinası olduk diyebiliriz. Özellikle de yaygınlaşan e-ticaret sistemiyle birlikte sanal kart da yavaş yavaş hayatımıza girdi. İntenet üzerinden yapılan alışverişlerin çok daha rahat ve kolay olması sebebiyle, sanal kartlar son zamanlarda rağbet görüyor.

Sanal kart nedir?

Sanal kart, e-ticaret sistemi üzerinden yapılan alışverişlerde kullanıcılara çok büyük avantajlar sağlamakta. Tüketicilerin fiziksel bir kart kullanırmış gibi kullanmakta olduğu sanal kart, isminden de anlaşıldığı gibi sanal olarak tanımlanmaktadır. Kimi bankalar kişiye kolaylık sağlamak adına kartondan yapılmış bir kartı kişiye göndermektedir.

Sanal kartlar da kredi kartı gibi bir numaraya, son kullanma tarihine ve limite sahiptir.

Sanal kart nasıl çıkarılır?

Sanal kredi kartını çıkarabilmek için bir bankaya ait kredi kartına sahip olmanız gerekmekte. Bunun yanında kişi aynı zamanda intenet şubesi müşterisi de olmak durumundadır. Aranan bu 2 özelliğe sahipseniz sizde kolay bir şekilde bankanıza başvurarak sanal kart sahibi olabilirsiniz.

Sanal kart kullanıcılarının en çok tartıştığı konular arasında da ‘’sanal kart aidat var mı?’’ yer alıyor. Her bankanın ayrı bir sanal kartı olduğu için aidatlarda da değişkenlik görülüyor. Kimi bankalar aidat almazken kimi bankalar da cüzi miktarda bir aidat alıyor.

Kendinizi güvende hissedebilirsiniz

İntenet üzerinden yapılan alışverişlerde Sanal Kredi Kartı ile güvenlik önleminizi artırmış olursunuz. Bu kartın güvenlik açısından daha iyi olmasının sebebi ise, sıfır limitli olarak üretilmesidir. Yani bu kartın limitini sadece siz belirleyebilirsiniz. İhtiyaç kadar limit belirler ve geriye kalanı kendi hesabınıza aktarabilirsiniz.

Böylelikle kartta herhangi bir şekilde dolandırıcılık problemiyle karşı karşıya kalma ihtimaliniz muhtemel değildir. Kullanılmayan bakiye sizin belirlediğiniz bir süre içerisinde kendi hesabınıza transfer edilir. Bunun yanında kişi eğer dilerse, sanal kartta bulunan bakiyesini istediği anda direk sıfırlayabilir. Bu durumda kullanıcı kendisini çok daha güvenli hissedebilir.

Ne gibi avantajlar sağlar?

Sanat kartın kullanılması için yıllık ücret ödeme yükümlülüğünüz yoktur. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi bazı bankalar aidat ücreti almaktadır. Bunun yanı sıra bütün alışverişler için kişi belirli miktarda puan kazanır ve özel indirimlerden yararlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir