Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Gündem / Şeker Kurumu kapatılacak mı? Şeker Pancarını hangi kurum alacak?

Şeker Kurumu kapatılacak mı? Şeker Pancarını hangi kurum alacak?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik,Şeker Kurumu’nun kapatılacağını açıkladı.Şeker Kurumu kapatılacak mı? Faruk Çelik, “Şeker Kurumu’nu kapatıyoruz. Biz havza modeli ile hangi havza da hangi ürün daha verimli ise bunu destekleyelim diyoruz. Şeker pancarı ekim kotasını başka bir kurum belirleyecek. Böyle şey olur mu? Havza modelinin ruhuna aykırı. Doğru değil. Üretim konusunda bizim karar vermemiz doğru olanı” şeklinde kouştu.

Şeker Kurumu, 19 Nisan 2001 tarihinde şeker ve şeker piyasasını kontrol için kurulmuştur. Şeker Kurumu’nun kapatılması, şeker sektöründe bir çok denetleme sorununu da yanında getirecektir fakat zaten kurumda bir çok sıkıntı gözlemlenmektedir. Uzun zamandır yeni başkan atanamayan bu kurumda denetimde de sorunlar yaşanmaktadır. Şeker Kurumu’nun bu özensiz hali şeker pancarının da başıboş bırakıldığını göstermektedir. Kurum’un kapatılmasıyla şeker pancarının hangi kurum tarafından denetleneceği ise muamma.

Şeker piyasasının yüzde 90’ını şeker pancarı yüzde 10’luk kısmını ise Nişasta bazlı şekerler oluşturmaktadır. Şeker pancarının önemini bu yüzdelik dilimle daha iyi anlamaktayız.

Şeker pancarı fabrikalarında pancar ekimi,şeker üretimi ve stoklar düzenli şekilde şeker kurumu tarafından oluşturulmuştur. Fakat artık şeker kurumu kapatılmış ve şeker pancarı denetimsiz bir şekilde bırakılmıştır.

Şeker Kurumu Neden Kapatılacak?

Şeker Kurumu’na yapılan denetimlerde görülen ve Nişasta Bazlı Şeker sektörünün bazı firmalarında, kayıt dışı faaliyetlerin yapıldığı edilmiştir. Bu durumda cezai bir uygulama gerekmektedir ve Şeker Kurumu’nun kapatılması öngörülmüştür.Buna karşı kotalı şekilde çalışan Şeker Kurumu yerine Nişasta Bazlı Şekerler kotasız bir şekilde şeker üretimini ve şeker denetimini eline alma fırsatı yakalamıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir