Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Senetle Kredi Sağlayan Finans Kuruluşları ve Kredi Alma Şartları

Senetle Kredi Sağlayan Finans Kuruluşları ve Kredi Alma Şartları

Senetle kredi almak, kredi başvuruları her defasında reddedilen kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Bankalar kredi notunun bozuk olması veya kişinin geçmişte ağır suçlardan hüküm giymiş olmasını göz önünde bulundurur. Bu durumda da her defasında kredi başvuruları reddedilebilir, kefil şartıyla bile kredi sağlanmayabilir.

Maddi sıkıntılara çözüm bulabilmek adına da son çare olarak senetle kredi alınabilmektedir. Çek-senet işlemleriyle uğraşan kişiler bu işlemi yapabilir ancak bu yasal bir boyut içerisinde değildir. Üstelik çok yüksek faiz oranlarıyla karşılaşılabilir, durumunuz çok daha kötüleşebilir.

SENETLE KREDİ ALMA İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Halk tabiriyle bu işlemi yapan kişilere tefeci denmektedir. Tefeciler, her ödeme sonucunda bir senet düzenlemesi yapar. Daha sonra ise her ödeme sonunda kredi sahibi olan kişiye senet teslim edilir. Vadeler genellikle kısa olmakta ve çok üst düzey faiz oranları uygulanmaktadır. Borçlunun zor duruma düşürülebilmesi için bazı zamanlarda mafyatik yöntemlere başvurulabilmektedir.

Bankalara olan borçlar ödenemiyor ve bu yüzden de kredi başvurusu yapılamıyor ise, bankaların borç kapatma kredilerine başvurulabilmektedir. Bu kredilerle tüketici çoklu borçlarını kapatarak tek elden ödeme yapabilmektedir. Banka tüketiciye her ne kadar yeni bir kredi finanse etmese de, borçlarını ödeyemeyen kişiye avantajlar sağlar. Çünkü bankalar da sağladığı parayı geri almak istemektedir.

Ancak tefecilerden yapılan senet işlemleri için böyle bir durum söz konusu değildir. Borç alınan kişinin doğrudan bir şahıs olması, durumu daha da zora sokabilmektedir. Borcunu herhangi bir sebepten dolayı ödeyemeyen kişi, icra durumuna gelebilmektedir. Senetli borç tamamen yasal çerçevede olduğundan kişi yasal olarak suçlu konumda olabilir.

Borcunu zamanında ödeyemeyen bir kişinin ise bütün mallarına tefeciler tarafından el koyulabilir. Çek senet işlemleri sebebiyle bütün malvarlığını kaybetmiş birçok insan da gözler önüne serilmiştir. İçeriğimizde verdiğimiz bütün öneriler dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde kişi hiç istemeyeceği sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir.

KREDİ NOTUNU YÜKSELTMEYE ÇALIŞIN

Senetle kredi alma işlemi yerine kredi notunun yükseltilmesi için uğraşılmalıdır. İntenet bankacılığı ile işlemler gerçekleştirerek, nakit yerine banka kartı ile işlem yapılarak kredi notu yükseltilebilir. Bunun yanında başvurulacak kredi tutarının düşük olması ve bu borcun da vade süresinden erken kapatılması kredi notunu artıracaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir