Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Senetli Konut Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? Mağdur Olabilirsiniz

Senetli Konut Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? Mağdur Olabilirsiniz

Gayrimenkul piyasasındaki fiyatlar yatırımcılar kadar bireysel tüketicileri de yakından ilgilendirmektedir. Çünkü bir ev sahibi olmak isteyen kişiler için fiyatların seyri oldukça önemlidir ve son dönemlerde dünya çapında yaşanan ekonomik dengesizliklerin etkisi ve Türkiye’nin son dönemde aldığı göç oranının bir hayli yükselmesi ile beraber gayrimenkul fiyatları bir hayli artışa geçmiş durumdadır. Bu kapsamda vatandaşlar artan kira fiyatlarından da oldukça olumsuz bir şekilde etkilenmekte ve ev sahibi olmak için çeşitli yollara başvurmaktadırlar. Pek tabii ki bunlardan ilki bankalardan alınabilecek olan konut kredileridir. Ancak faiz oranlarının son dönemdeki seyrine baktığımızda, konut kredisi almak da birçok kişi için son dönemlerde oldukça düşük olasılıklı bir altenatif olmaktadır. Bir de yapı firmalarının uyguladıkları kampanyalar vardır ki, bu kampanyalardan da faydalanmak için peşinat ödeme zorunlulukları çoğu zaman tüketicileri farklı altenatiflere yönlendirmektedir. İşte bu durumda da karşımıza senetli konut alım seçeneği çıkmaktadır.

Senetli konut alımı aslında banka kredisi ve yapı firmalaının kampanyalarına göre daha riskli bir seçenektir. Çünkü bu senetler ile ilgili olarak yasal açıkların yakalanması ile ev sahibi olmak isterken mal, mülkten olmak da mümkündür. İşte bu nedenle eğer senetli konut alımı yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir takım faktörler vardır. Bu faktörleri dikkate almaksızın senetli alışverişe girdiğinizde karşı taraf eğer güvenilir bir taraf değilse, mağdur olabilirsiniz.

CİRO EDİLEMEZ SENETLER: Eğer bir konut alımı yapmak için konut satışı yapan bir firmaya karşı senet ile borçlanacaksanız, imzaladığınız senedin ciro edilemez olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü eğer ilgili firma bu senedi bir başkasına ciro edecek olursa, siz doğrudan bu kişilere borçlu olursunuz ve bu kişilerin borçlarını sizden temin etme şekilleri ilk aşamada borçlu olduğunuzu düşündüğünüz kişiye göre farklı olabilir. Ayrıca ciro edilmiş senette borçlu olduğunuz kişiler 3. kişiler olduğundan, ilk kişi size konutunuzu da vermeyebilir. Senedin arkasına bu nedenle nama yazılıdır, ciro edilemez ibaresi düşülmelidir.

BİRDEN FAZLA SENET: Alınacak olan konut için tek bir senet değil, ödenecek olan her bir taksit için ayrı bir senet düzenlenmesini talep edin. Yine bu senetlerin de arkasına ciro edilemez ibaresini düşün ve böylelikle eğer kişi inşaatı yapmaz ve üstüne sizden alacak talep edecek olursa, talebi geçersiz hale gelir çünkü size karşılıklı borç ilişkisinde konutunuzu teslim etmesi gereken kişi odur ve borcunu yerine getirmemiştir, böylelikle siz de satın almadığınız bir konut için ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir