Pazartesi , Eylül 24 2018
Anasayfa / Gündem / Serbest Tüketici Nedir? Serbest Tüketici Nasıl Olunur? Kimler Olabilir

Serbest Tüketici Nedir? Serbest Tüketici Nasıl Olunur? Kimler Olabilir

2018 yılında elektrik faturasını aylık 83TL ve üzeri olarak ödeyen her kullanıcı elektrik tedarikçi şirketini değiştirme hakkına sahip olabilecek. Elektrik tedarikçi şirketini değiştirmek isteseyen vatandaşlar sebest tüketici adı altında, kendisine sunulan en uygun tarife ile istediği elektrik şirketi ile anlaşabilecek. Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır kullanılan elektrik piyasalarındaki serbestleşme artık ülkemizde de uygulanıyor. Tüketiciye çeşitli altenatif tarifeler sunan şirketler cazip fiyat seçenekleriyle yoğun ilgi görüyor. Müşterilerinin cebini düşünerek daha ucuza aynı elektrik tüketimini sunan tedarikçi şirketler isimlerini piyasada duyurmaya başlıyor.

Serbest Tüketici Nasıl Olunur?

Serbest tüketici olmak için tüketicinin yıllık belirli bir elektrik tüketimini geçmesi gerekmektedir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından belirlenen yıllık 2400kWh elektrik tüketimi yapan tüketiciler, isteğe bağlı olarak elektrik tedarikçisini değiştirebilecek. Yıllık 996 TL , aylık 83 Tl ve üzeri elektrik tüketiminde bulunan herkesin serbest tüketici olma hakkı bulunmaktadır. Faturalarınızdaki hesaplamaları yaptıktan sonra tedarikçi şirketlerin sunduğu avantajlardan faydalanarak tasarruf yapabilirsiniz.

Serbest Tüketici Olma Avantajları Nelerdir?

 Serbest tüketici olarak,elektrik tedarikçi şirketlerinin sunduğu indirimli avantajlardan faydalanabilir, daha ucuz elektrik kullanabilirsiniz. Elektrik tedarikçi şirketlerinin cazip fiyatlarla müşteri çekmek için yaptıkları kampanyaları kıyaslayarak her zaman tüketmiş olduğunuz elektriği daha hesaplı ödeyerek bütçenizi ferahlatabilirsiniz. Sebest tüketici olan herkes, elektrik tedarikçisini değiştirerek büyük bir tasaaruf sağlamaktadır. Tedarikçi şirketlerin sunduğu birbirinden avantajlı tarifelerle kullanıcılarına aynı elektrik tüketimini daha ucuza sunmayı vadediyor. 

Serbest Tüketici Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Serbest tüketici olmak için, tedarikçi şirketlerin karşılaştırmasını yaptıktan sonra, kendinize en uygun gördüğünüz tedarikçi şirketine başvuru da bulunarak geçiş işlemini tamamlayabilirsiniz. Tedarikçi şirketlerin fiyat ve tasarruf bilgilerinin yanı sıra ,elektrik kullanımı ile ilgili tüm şartları inceledikten sonra geçiş işleminizi çok kolay yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir