Anasayfa / Devlet Kredileri / Sicil Affı Uygulanmaya Ne Zaman Başlayacak?

Sicil Affı Uygulanmaya Ne Zaman Başlayacak?

Bankalarla arası iyi olmayan kişilerin beklediği sicil affı için gerekli düğmeye basıldı. Milyonlarca kişinin sicil affı yasasını beklemesiyle heyecanda arttı. Ancak henüz bu konu ile ilgili tam yasa çıkmazken borçlu kişiler dört gözle bu durumu bekliyorlar. 

Sicil Affı Bankalarda Yürürlüğe Girdimi?

Sicil affı için bekleyen vatandaşlar bu yasasının çıktığını fakat halen yasallaşmadığından dolayı beklemeyi halen sürdürmektedirler. Çıkacak olan yasa herkes için geçerli olup tüm borçlu kişileri kapsamaktadır. Sicil affı şuan için uygulanmıyor. Fakat önümüzdeki günlerde sicil affı yasası uygulanmaya başlanacak. Net bir tarih verilmese de sicil affı için geri sayım başladı. 

Bankalardan daha önce kredi çekip ve ödememe durumu yaşayan kişilerin sicilleri banka tarafından eksiye düşerek bozulur. Bu durumdan dolayı tekrardan bankalardan kredi çekme şansı ortadan kalkar. Kredi çekmek ve kredi kartı sahibi olabilmek için ilk önce kişinin sicilinin düzelmesi gerekir. 

Sicil Affı Bankalara Ne Zaman Gelecek?

Kredi kartı mağdurları ve kredi ödememe durumunda sıkıntı yaşayaninsanların beklediği sicil affı için tüm gözler hükümete çevrildi. Bankalarla ve hükümet arasındaki görüşmeler neticesinde şartlara uyan borçlu kişiler için sicil affı çıkacak ve bankacılık  işlemleri kaldığı yerden devam edecek. 18 Ocak 2017 tarihinde sicil affı Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçti. 

Bankalara borcu olanların kara listeye girmeleriyle siclleri bankacılık adı altında bozulmuştu. Sicil affı yasa tasarısı meclisten geçtikten sonra uygulanmayı beklemektedir. TBMM’de kabul edildikten sonra  toplam 11,5 milyon kişi kara listeden çıkıp af olunmasını bekliyor. Bu konuda bu kadar kişi bu yasanın kabulünden sonra uygulanmasını bekliyor. Resmi gazete yayınlanan sicil affı yasa tasarısı ile milyonlarca kişi bankacılık geçmişine geri dönmeyi bekliyor. 

Sicil Affına Uyacaklarını Açıklayan Bankalar 

Bankalara başvuru kanalları aracılığıyla müracaat ederek hangi bankaların sicil affı uygulayan bankaların hangileri olduğunu kolayca öğrenebilirler. Sicil affına uyacaklarını açıklayan bankalar 

 Akbank

İş Bankası 

TEB

Denizbank

Ziraat Bankası

Garanti Bankası

Vakıfbank

Yapıkredi Bankası

Qnb Finansbank

Sicil affından yararlabilmek için yasa tasarısı yürürlüğe girdiği andan itibaren 6 ay içinde kredi ve kredi kartı borçlarının ya tamamını ödenmesi durumunda  bu haktan yararlanabilecekler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir