Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Gündem / Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı İçin Ne Gerekiyor?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı İçin Ne Gerekiyor?

“Yoksulluğun olmadığı, geleceğe güvenle bakan bireylerden oluşan,refah bir Türkiye için sosyal yardımları kapsayıcı ve etkin olarak kullanmak.” vizyonu ile faaliyete geçirilen Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü vakfı, yurt içinde sürdürdüğü faaliyetler ile sosyal güvencesi olmayan yoksul, kimsesiz, muhtaç vatandaşlara, gerekirse de istihdam odaklı mesleki eğitim ve proje destekleri ile, işsiz, eğitimsiz vatandaşlarımıza ilişkin devletin sorumluluklarını yerine getirmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu 1986 yılında yürülüğe giren, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile kurulup, 31 senedir ihtiyacı olan vatandaşlara gereken desteği en adil ve yararlı şekilde vermektedir.

SOSYAL YARDIM PROGRAMLARI

Barınma yardımları : Oturulmayacak derecede eski,bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç kişilere evlerinim bakım ve onarımı için yapılan yardımlardır.
Doğum Yardımı : Türk vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine, birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL üçüncü çocuk için ise 600 TL’lik yardımlarda bulunulur.
Eğitim Yardımları : Eğitim materyalleri, kitaplar, yemek giderleri, öğrenci barınması ve taşınması gibi yardımları kapsayan yardım programıdır.
Aile Yardımları : Muhtaç kişilere gıda ve yakacak yardımında bulunulan programdır
Sağlık Yardımları :2012 tarihi itibari ile tüm vatandaşların Genel Sağlık Sigortası ile tüm vatandaşların tedavi ve sağlık hizmetleri güvence altına alınmıştır.
Engelli Yardımı : Engelli öğrencilerin okula taşınması ve engelli bireylerin de  topluma uyumunu sağlayacak her türlü araç ve gereçleri temin etmek amacıyla uygulanan programdır.
Özel Amaçlı Yardımlar : Afet olaylarından sonra ya da yardıma muhtaç kişiler için düzenlenen aşevleri bu program kapsamındadır.
Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Programı 
Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Programı

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden nakit destek alabilmek için bir takım kriterleri sağlamak gerekmektedir.  Başvuran kişilerin hiçbir sosyal güvencesi olmamalı, bağkur ya da isteğe bağlı sigorta kapsamında da yer almaması gerekmektedir. İkamet edilen yerdeki muhtarlar tarafından verilecek  fakirlik belgesine sahip olunmalı ve bu belgenin alınmasından sonra vakıf tarafından yollanacak görevlilerin ziyareti ile durumu ispatlamak gerekmektedir. Bu kriterleri sağlayan kişiler, ikametlerinin bulunduğu  bölgedeki Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne gereken bilgileri verdikten sonra, dilekçe ile başvurularını yapabilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir