Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Gündem / Stajyer Çalıştıran İşletmelere Maaş Devlet Desteği 

Stajyer Çalıştıran İşletmelere Maaş Devlet Desteği 

Mesleki eğitim alırken stajyer olarak kurumlarda çalışan öğrencilere devlet desteği uygulanacak. İşletmelere maaş desteği olarak verilecek ödenek hakkındaki bilgiler yayınlandı.
6764 sayılı kanun ile stajyer öğrenci çalıştıran işletmelere devlet desteği sağlanmaya başlamıştı. Bu ödenek mesleki eğitim almakta olan öğrencilerin SGK kapsamında sigortalanmalarını da içeren bir uygulama olarak gündeme gelmişti. 2016 yılının Aralık ayından itibaren de öğrencilerin sigorta primleri devlet ve işletme tarafından ödenmeye başlamıştı. 

öğrenci desteği nasıl uygulanacak;

Mesleki eğitime dahil olan ve stajyer olarak bir kurumda çalışmaya başlayan öğrencilere en az asgari ücetin %30’u kadar ödeme yapılacak. İşletme, devlet tarafından eklenen katkı payı ile birlikte geri kalan ödeme tutarı ile birlikte (toplamda 421,22 TL) öğrencinin her ayın 10’una kadar hesabına yatıracaklardır ve bu süreci işletmeler izlemekle yükümlüdür. İşletme’nin ödenek olarak devletten aldığı katkı payı her ayın 25’ine dek işletmenin hesabına yatırılacaktır. Bu ödeme vergiden muaf olacak ve stopaja tabii tutulmayacaktır. 

Öğrencilerin staja devamsızlık yapması veya raporlu olması durumunda ise maaş öğrencinin staja gittiği gün sayısı ile hesaplanarak ödeme buna göre gerçekleştirilecektir. İşletmenin stajyer sayısı 20’nin altında ise devlet katkısı 140,40 TL, stajyer sayısı 20’nin üzerinde ise 280, 81 TL katkı ödenecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir