Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Gündem / Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Neler? Tarım Kredisi Güncel Faiz Oranları

Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Neler? Tarım Kredisi Güncel Faiz Oranları

Ülkemiz tarım bölgesi olması nedeniyle geçmişten günümüze tonlarca ürünü tüketiciyle buluşturmuştur. Çiftçilerimiz ise bazı durumlarda maddi olarak sıkıntıya uğramalarından dolayı bankalardan kredi talep ederler. Türkiye’nin en büyük sektörü olan tarım ve hayvancılık sektörü için önemli bir paya sahip olan amddi desteği bankalar uygun faiz oranları ile çiftçilere tanımaktadırlar. Özellikle bu yıl başlanan genç çiftçilere 30 bin hibe parası pek çok çiftçi adayının yüzünü güldürdü. Milyonlarca çiftçi ise ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan ihtiyaçları doğrultusunda kredi talep ederler. En önemli detay ise kullanacakları kredinin faiz oranları olduğunu söyleyebiliriz. Çiftçiler tarım ile uğraşırken birçok işle ilgilenirler. Tohum, gübre, zirai ilaç, mazot, fide, sera örtüsü, işçilik, ısıtma gibi işlemlerden dolayı bazı maddi desteğe de ihtiyaçları vardır. 

 Tarım Kredisini Kimler Alabilir?

Bankalar her yıl çiftçilere  düşük faiz oranları ve kolay ödeme seçenekleri  ile kampanyalar yaparak müşterilerini ellerinde tutmak isterler. 

Bankaya gelir belgesini sunmak, düzenli gelirinin olduğuna dair evrakları bankaya sunan çiftçiler bankaların araştırmalarından sonra kredi kullanma hakkına sahip olacaklar. Ayrıca gelir belgesinin yerine çiftçiler çiftçi kayıt belgesi ve hayvan işletme belgesini mutlaka banka görevlisine vermek zorundalar. Bazı bankalar tapu fotokopisi ve ruhsat fotokopilerini vererek, kredi kullanmada daha artı duruma geçebilirler. 

Bankalar kredi isteminde bulunan çiftçilerin kredi notuna göre kredi onayı veririler. Bankalar için en önemli faktör kredi notudur.

Bankalar genel olarak faizsiz veya çok düşük faiz oranları ile çiftçilerin derdine derman olmaya çalışıyorlar. Bazı bankalar 60 ay vadeli ve hasat zamanı ödeme seçenekleri de sunuyor. 

Çiftçilerin kullanacakları krediler her bankanın önerdiği fazi oranları ile değişiklik gösterir. Birçok banka faizsiz kredi imkanı ile kullandıklarıkredi tutarı kadar geri öderler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir