Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Gündem / Tasarruf Düşmanı Harcamalar Nelerdir? Uzak Durulması Gereken Harcamalar

Tasarruf Düşmanı Harcamalar Nelerdir? Uzak Durulması Gereken Harcamalar

Günlük yaşamda zaman akıp giderken bazen harcamalarımızı kontrol altına alamıyoruz. Bu sebeple tasarruf yapmak ve paranın kontrolünü sağlamak için atacağımız adımalara çok dikkat etmemiz gerekir. 

Nasıl Tasarruf Edebilirim?

 Alışveriş yapmanın sınırı yok. Sonuca bakıldığında ihtiyaçlarda hiç bitmez. Ancak bu ihtiyaçlar zorunlu olanlardan başlanılarak alınması paranın tasarrufunu da sağlar. Paranızın kıymetini bilmek için bazı gereksiz alışverişlerden kaçınmanız gerekir. Son yıllarda teknolojik ürünlere verilen paralar ülke ekonomisinin de ne kadar çok arttığını gösteriyor. Size ve işinize yetecek kadar olması size tasarrufu da beraberinde getirir. 

 Bütçenize göre alışveriş yapmak tasarrufun altın kuralıdır. Markalı kıyafetler yerine cebinize göre kıyafetler almalısınız. Daha uygun fiyatlı kıyafetler satan mağazalardan alışveriş yaparak tasarruf edebilirsiniz. Her kıyafete ayrı kombin oluşturmak yerine birbirleri ile uyumlu olanları tercih edebilirsiniz. Popüler mekanlar ve spor salonlarına gitmek yerine daha altenatifli durumları göz önünde bulundurmalısınız. 

 Öneğin; Kullanmakta olduğunuz bir televizyonun yenisi ile değiştirmek demek tasarruf yapmadığınızı gösterir. Bu nedenle daha dikkatli olmanız ve harcamalarınızı kontrol etmelisiniz. 

Gün içerisinde yaşantımızın asıl harcamalarını yaptıktan sonra bütçemize bakmalıyız. Bütçemizin el verdiği şekilde alışverişlerimizi yada isteklerimizi kontrol etmeliyiz. 

 Hamam, sauna ve masaj salonalrına gitmek yerine daha farklı alanlarda haftasonumuzu geçirmeliyiz. 

 

Neden Tasarruflu Olmalıyız?

 Tasarruf her ailede olması gereken bir değerdir. Çünkü tasarruflu olmadığımızda aile bütçesi derinden sarsılır. Bu nedenle geri toparlaması daha zor olur. Tasarruf yapmanın en ince detayı alışveriş sırasında fiyatı uygun olan ürünleri almak ve gereksiz lazım olmayan eşyaları almamakla başlar. 

 Tasarruf etmenin en önemli ayrıntısı, zor şartlarda kazanılan paraların havaya saçılmaması gerçekten ihtiyaç duyulan ürünlerin veya eşyaların alınması gerekir.  Yaşam ve giyim tarzınızı yaptığınız tasarrufa göre ayarlamalısınız. 

 

Para biriktirmek için yapılabilecek tasarrufları anlatmış olduğumuz : Para Biriktirmek İstiyorum Nasıl Tasarruf Yaparım? adlı makaleyi okuyarak daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir