Ana sayfa Hibe Tavuk Çiftliği Kurmanın Yolları Ve Devlet Teşviki

Tavuk Çiftliği Kurmanın Yolları Ve Devlet Teşviki

Kendi işini kurmak isteyen gençler ve girişimciler tavuk çiftliği kurmak istiyorlarsa devlet onlara belirli destek sunuyor. Tavuk çiftliğini kurmak ve devlet teşvikinden yararlanmak için belirli şartları da taşımak gerek.

0
PAYLAŞ

Türkiye’de hayvancılık sektörünün geliştirilebilmesi adına önemli çalışmalar yürütülmektedir. Çünkü bugün ülke ekonomisinin finansal açıdan tekrar hareketlilik kazanabilmesi ve cari açığın yüksek ölçüde hafifletilebilmesi hatta kapatılabilmesi yerli üretimin artırılması ile büyük ölçüde ilişkilidir. Durum böyle olunca hayvancılık alanında girişimlerin artırılması ve üretimlerin desteklenmesi için devlet yetkilileri de çeşitli proje ve uygulamaları başlatmıştır. 

Son dönemde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayvancılık sektörüne yönelik olarak sağlanan finansal destekler ile özellikle küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı hayvancılık alanında büyük ölçüde modenizasyon ve geliştirmeler sağlanmıştır. Ayrıca bu yönde ilk defa girişimci olarak çalışmak isteyenler için hibe ve kredi destekleri sağlanmaktadır. Bu kapsamda eğer siz de tavuk çiftliği kurmak ve işletmek istiyorsanız; tavuk çiftliği kurmanın yolları arasında en avantajlı seçenek Genç Çiftçi Hibe desteklerinden faydalanmaktır.

GENÇ ÇİFTÇİ HİBE DESTEĞİNDEN FAYDALANMAK VE TAVUK ÇİFTLİĞİ KURMAK

2016 yılında ilk defa uygulamaya konulan genç çiftçi hibe desteği ile tavuk çiftliği kurmak isteyen genç çiftçiler de destek alabilmektedirler. Bu kapsamda başvuru yapacak olan kişilerde aranan şartlar;

-18-40 yaş arasında olmak

-Okur-yazar olmak

-Bir işte çalışmıyor olmak

-Tavuk çiftliği kuracak yeterli alana sahip olmak (Minimum 70 metre kare)

Bu şartlara sahip olan kişilerin aynı zamanda eşlerinde de aynı şartlar aranmaktadır. Eğer şartlar taşınıyor ise kişiler ilk olarak BU LİNK aracılığı ile Genç Çiftçi Sistemine kayıt olmalıdır. Ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın resmi web sitesinden ilanları takip ederek hibe desteği için başvuruların tarihini öğrenmelidir.

Bu başvuru tarihleri arasında;

-Proje dosyası

-T.C. kimlik belgesi

-İkametgah belgesi

-Çiftlik kurulacak olan alana ilişkin tapu belgeleri

-Okur yazarlık sertifikası

-SGK’dan işsizlik belgesi

-Başvuru formu ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri’ne başvurular yapılabilir. Eğer komisyon tarafından projeniz onaylanırsa 30 bin TL hibenizi alarak tavuk çiftliği kurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here