Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Gündem / Trakya Birlik 2018 Yılı Ayçiçeği Ön Alım Fiyatları Açıklandı

Trakya Birlik 2018 Yılı Ayçiçeği Ön Alım Fiyatları Açıklandı

Türkiye sahip olduğu geniş coğrafya ile çeşitli iklim özelliklerine, toprak tiplerine ve bunlara dayalı olarak ürün çeşitliliğine sahiptir. Bu şartlar altında Türkiye’de tarımsal açıdan çok çeşitli üretim olanakları bulunmaktadır ve ülke ekonomisi üzerinde bu üretim olanaklarının oldukça olumlu etkileri vardır. Zira Türkiye, yerli olarak üretimini gerçekleştirdiği ürünler ile ülke içerisinde uygun fiyatlarla ürün sunabilmekte ve hatta bu ürünlerin fazlalığı ile diğer ülkelere de satış yapabilmektedir. Bu yönden Türkiye’nin zenginliğe sahip olduğu tarımsal ürünler ise; fındık, fıstık, ayçiçeği, çay ve buğday olarak sıralanabilir. Bu ürünler, Türkiye’de devlet kontrolüne, desteğine ve hatta satın alım imkanlarına sahiptir. Bu anlamda üreticiler, ürünlerini rahatlıkla üretebilmekte, ardından işledikten sonra veya ham olarak da kolaylıkla satabilme olanaklarına sahiplerdir.

AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİNDE GELİŞMELER VE TRAKYA BİRLİK ALIMLARINDA ÖN FİYAT

Ülkemizde ayçiçeği üretimi ve ayçiçeği işlemlerini koordine eden Trakya Birlik, bu yıl ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda, ayçiçeği üretiminde yaşanan olumlu gelişmeler ile beraber ayrıca 2017-2018 yılı için ön alım fiyatları ilan edildi. 

Türkiye ayçiçek üretiminde yağlık ayçiçek ürünlerinin %25-30’u kadarını her yıl satın aldığını açıklayan Trakya Birlik yaptığı açıklamalarda 2017-2018 ayçiçek rekoltesi için son dönemdeki en yüksek rakamlara ulaştığını bildirdi. Bu kapsamda üretimin bu yıl 1 milyon 400 bin tondan fazla olduğunu açıklayan Trakya Birlik, 429 bin ton değerinde rekolte alımı yapılacağını da aktardı. 

BU YIL DÜNYA ÇAPINDA REKOLTE BEKLENTİSİ YÜKSEK

Ülkemizin de yer aldığı ve sırasıyla Ukrayna, Rusya, Bulgaristan ve Romanya gibi ayçiçeği konusunda üretim merkezi özelliği taşıyan ülkelerde 2017-2018 sezonu için rekoltenin bir hayli yüksek olması bekleniyor. Bu yönden standart yağlı ayçiçek %40 yağ oranı) ürün fiyatına %1.5 oranında prim uygulaması yapılacağı da Trakya Birlik tarafından duyuruldu.

Bu gelişmeler Türkiye için özellikle son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalar için büyük önem arz ederken, Türkiye’de tarımsal üretimin artırılması, ekonominin dengelenmesi ve cari açığın kontrol altına alınabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Zira elde edilen yerli üretimlerin yurtdışına satışlarından elde edilecek olan ihracat gelirleri ve bu ürünlerin yurtiçinde uygun fiyatlarla satışı, Türkiye ekonomisi için büyük katkılarda bulunacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir