Anasayfa / Gündem / Türkiye İş Bankası 93 Yaşında

Türkiye İş Bankası 93 Yaşında

1924 yılında kurulan, Türkiye’de bireysel ve ticari bankacılık hizmeti sunan en büyük özel banka İş Bankası’nın 93. yılı. İş Bankası aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün yönergeleriyle kurulmuş olan Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankasıdır.

Kuruluşunun 93. yıl dönümüne özel olarak İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, İş Bankası’nın Türkiye tarihi için müthiş bir başarı olduğunu açıkladı. Kurulduğu andan beri binlerce başarıya imza atan İş Bankası birçok alanda sorumluluklar almıştır. Kültürel, sanayi, sosyal sorumluluk anlamında sorumluluklar üstlenen banka, bu anlamda büyük bir değer kazanmış ve kazanmaya da devam etmektedir.

İş Bankası nasıl kuruldu?

İş Bankası, Türkiye’nin ekonomik anlamda kriz yaşadığı 1943 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin kalkınmasını sağlamayı öncelikli meselesi haline getiren Mustafa Kemal Atatürk, İş Bankası’nın kuruluşuna imza attı. Yabancı yatırımcılar o zamanlarda Türkiye ekonomisinin neredeyse tamamına hakimdi. Burada Atatürk, ilerleyen yıllarda iflasın yaşanmaması ve Türkiye’nin kendi ekonomisini yaratması için İş Bankası kurulması için çalışmalara başladı.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin açıklaması

Adnan Bali, bankanın 340 milyar TL değerinin üzerinde olduğunu ve 40 milyar TL değerinde özkaynağa sahip olduğunu açıkladı. Bali, her insanın DNA’sının farklı olması gibi Türkiye İş Bankası’nın da kendisine özgü bir çalışma tarzı olduğunu belirtti. Bankanın Türkiye ekonomisine, halka ve istihdama sonuna kadar destek verildiğini açıklayan Bali, bu desteğin her daim sürdürüleceğini açıkladı.

Bu yılın ilk yarısında hedeflenen finansal programın çoğunun başarıyla gerçekleştiğini açıklayan Bali, Türkiye hedeflerinden söz etti. Yüzde 14 oranında sermaye yeterlilik rasyasyonu hedefinin yüzde 16,5’lik kısmın tamamlandığı açıklandı. Yüzde 13 ile 13 arasında da kredi büyümesinin hedeflendiği ve bu oranın yüzde 10’unun şimdiden tamamlandığının altı çizildi.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bankaların faiz oranı üzerinden yarış içerisinde olduğu söylemlerini de yalanladı. Bankacılık sisteminin faiz üzerinden pazar payı kapma içerisinde olduğunu ve böyle bir kanaatte olmadığını açıkladı. 2017 yılı için yüzde 12-13 bandında bir kredi büyümesi ön görüldüğünü açıklayan Bali, Haziran ayı çerçevesinde mevduatta yüzde 8 büyüme kaydedildiğini de açıkladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir