Anasayfa / Konut Kredisi / Türkiye İş Bankası’ndan 625.000 TL’ye Kadar Kentsel Dönüşüm Kredisi!

Türkiye İş Bankası’ndan 625.000 TL’ye Kadar Kentsel Dönüşüm Kredisi!

Türkiye İş Bankası’ndan 625.000 TL’ye Kadar Kentsel Dönüşüm Kredisi!

Ülkemiz birinci dereceden deprem bölgesi olduğu için sahip olduğumuz mülklerin büyük çoğunluğu depreme dayanıksız yapılar olarak inşaa edildi. Büyük can kayıplarının verildiği 1999 Gölcük depreminden sonra insanlar bu konuda daha hassas olmaya başladı. Devlet kentsel dönüşüm projesini başlatarak hasarlı, riskli ve depreme dayanaksız konutları tespit edip belirli şartlar dahilinde yıkıp yerine depreme dayanıklı apartmanlar inşaa ediyor. Bu yeni proje kapsamında evlerini teslim eden vatandaşlar evlerinin değerine ve yeni yapılacak evin değerine göre belirli bir miktar ödeyerek yeni yaşam alanlarına sahip olabiliyorlar. Vatandaşlarının birikimi ya da bu tür bir meblağı karşılayacak güçleri olmadığından bankalar bu konuda vatandaşlara kentsel dönüşüm kredisi imkanı sağlıyor. Yine en uygun faiz oranları ve vade sayıları tespit edilip bu koşullar dahilinde müşterilerine kredi sunuyorlar. Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar arasında İş Bankası’da var.

Kentsel Dönüşüm Kredisi  Nedir

Öncelikle evinizin riskli olup olmadığını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, TOKİ’ye yada belediyelere başvurarak riskli yapı raporu doğrultusunda riskli mi değil mi bunu öğreniyorsunuz. Eğer riskli bir yapı da oturuyorsanız devlet size konutlar için yıllık % 4 işyerleri için yıllık % 3 destek sağlamaktadır. Kentsel dönüşümden fayadalanmak için ev sahibi olmaklar beraber 1 yıldır kiracı olmanız da yeterli. 

İş Banka’sı riskli olan her bir bölüm için 125.000 Türk Lirası devlet destekli kentsel dönüşüm kredisi sunuyor. Bunun yanında eğer hisseli bir bölümden bahsediyorsak hisse başına düşen orana göre krediye başvurulabilir. Bir mülk sahibinin başvuracağı en yüksek kredi tutarı 625.000 Türk Lirasıdır. Kentsel dönüşüm kredisi ödeme seçeneklerinde sabit ödemeler mevcutken ayrıca faiz ödemeli, anapara ödemeli gibi farklı ödeme planları ile size kolaylık sağlanmaktadır. Ev ile işyerleri için 24 aya varan kredi imkanları sunulmaktadır. Başka bir mülk almak istiyorsanız bunun vade sayısı ise 12 olarak tespit edilmiştir. 

Kentsel Dönüşüm Kredisine sahip olmak için binalarınız 6306 sayılı kanunda kapsamında yer alması gerekmektedir. Büyük can kayıplarının yaşanmaması için Kentsel Dönüşüm Kredisi veren İş Bankası’ndan kredi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir