Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Bilgi / Türkiyedeki Bankaların Hesap Numaraları Kaç Haneledir?

Türkiyedeki Bankaların Hesap Numaraları Kaç Haneledir?

Kullanıcının nakdini muhafaza etmesinin en kolay yollarından biri, bankaların tanıdığı banka hesabı oluşturma fırsatıdır. Elinizde bulunan nakdi eski usül yastık altı saklamak istemiyor ya da çalınmasından korkuyorsanız, paranızı bir bankaya yatırıp garanti altına alabilirsiniz.

Yükselen döviz ve altın fiyatları sebebiyle, günümüzde yatırımcıların tercihi de yüksek faiz veren bir bankaya parasını yatırıp değerlenmesini beklemek olmuştur. Bu şekilde hem mevcut paranın risksiz bir şekilde değer artışı sağlanmakta, hem de yüklü miktardaki parayı muhafaza etmek kolaylaşmaktadır. Bankalar arası ve zaman içerisinde bankaların kendi içlerinde de faiz oranları değişiklik gösterebilmektedir.

Parasını faize yatırmak istemeyen ama yine de muhafaza etmekte güçlük çeken kullanıcıların tercih edebileceği bir diğer opsiyon da standart banka hesaplarıdır. Bu hesaplar sadece nakdinizi güven altında tutmaya yardımcı olacaktır. Banka hesap numaraları, bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Ve bu durum para transferi yaparken kullanıcılara en büyük sıkıntıyı yaşatmaktadır. Türkiye’deki büyük on beş bankanın hesap numaralarının kaç haneli olduğu şu şekildedir:

T.C. Ziraat Bankası’na ve HSBC’ye ait hesap numaraları 12 hanelidir. İş Bankası, Akbank ve Garanti Bankası’na ait hesaplar 7; Türkiye Finans Katılım Bankası, Kuveyttürk, Albaraka ve Bank Asya hesap numaraları 7+1; QNB Finansbank, Yapıkredi, TEB Bankası ve Halk Bankası’nın hesap numaraları 8 haneden oluşmaktadır. Vakıfbank’ta açtırılan hesaplar 18 karakterden oluşurken, DenizBank hesapları 7 veya 7+3 haneden meydana gelmektedir.

Paylaşılan hesap numaraları karakter sayıları 2017 verileri temel alınarak hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir