Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Türkiye’deki Devlet Bankaları Hangileridir?

Türkiye’deki Devlet Bankaları Hangileridir?

Devlet bankalrının en büyük özellikliği kişilerin yatırmış olduğu paraları garanti altına almasıdır. Olası bir riskte özel bankalarda önceden görüldüğü gibi yatırılan paranın batmasıve insanların parasını geri alamaması gibi sıkıntılar doğurmuştur.

Özel bankaların uyguladığı yüksek faizli kampanyalar, insanların özel bankaları seçmesinin en büyük sebebidir. Diğer yandan devlet bankasına yatırıla paranın riski yoktur. 

Bulunduğumuz şehirde ya da gittiğimiz şehirlerde birçok farklı isimde bankalarla karşılaşmaktayız. Bu bankaların hangilerinin özel hengilerinin devlet bankası olduğunu çoğumuz bilmemekteyiz. 

Peki Türkiye’deki devlet bankaları hangileridir?

Önceliği isminden de anlaşılacağı gibi Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası’nın temeleline bakıldığında Osmanl dönemine dayanmaktadır. Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından 1863 tarihinde kurulmuştur. Yurdumuzun hemen hemen her ilinde ve ilçesinde hatta kimi dünya ülkelerinde büyüyerek ilerleyen ziraat Bankası, resi ismini 1888’de almıştır. İnsanların nakit sıkıntısı çektiği dönemlerde kredi kartı kullanımına başlayan banka, kart kullanımına 1989’da geçmiştir. Kalitesi nedeniyle rekor kıran banka, Avrupada güvenilir 2. banka seçilirken Türkiyenin en büyük bankası listesinde ilk sırada yer almıştır. 

Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye’nin bir diğer devlet bankasıdır. Tam adı Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı olan banka Tütkiye’de devlet bankaları listesinde 2. banka olarak listeye geçmiştir. 1954 ‘te Adnan Menderes döneminde kurulmuştur. 15 bin çalışanı bulunan banka yurtiçi ve yurtdışındaki şubeleriyle varlığını sürdürmektedir. 

Bir diğer devlet bankamız ise; Halk Bankası’dır.  1933’te kurulan banka şuan 17 bin çalışanı ile dünya bankaları listesinde 159. sırayı alıp varlığını sürdürmektedir. Türkiyede varlığını sürdüren bankalar arasında 7. sırada yer almaktadır. 

Türk Eximbank A.Ş. 1987 yılında kurulmuş olan bankanın tam adı Türkiye İhracat Kredi Bankası’dır. Amacı ihracatı arttırıp piyasadaki malın kalitesini arttırma ve koruma amacı gütmektedir. Malın değerini ve kalitesini yükseltmek için gerekli şirketlere destek vererek kredi imkanı sunar. 

İller Bankası; Kamu kurumlarının gelişmesine yönelik sadece kamukurumlarına katkı sağlamaktadır. Çevre ve Şehircilik akanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiyede birçok yerde şubesi olmasıyla birlikte dünyada da işlevselliğini sürdürmektedir. Kamu kurumlarından destek almakla birlikte aynı şekilde kamu kurumlarına da destek vermektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir