Ana sayfa Gündem Üniversite Öğrencilerine Burs ve Öğrenim Desteği Devlet Kredisi

Üniversite Öğrencilerine Burs ve Öğrenim Desteği Devlet Kredisi

Yükseköğretim kurumunda eğitim gören öğrenciler için devlet, öğrenim kredisi sağlamaktadır. Öğrenim kredisi ve burs ile ilgili detayları öğrenmek için içeriğimize göz atabilirsiniz.

0
PAYLAŞ

Devlet, üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılaması için öğrenim kredisi sağlamaktadır. Sağlanan bu destek, öğrencinin masraflarının karşılanmasına ciddi anlamda yardımcı olmaktadır. Bunun yanında, maddi durumu iyi olmayan öğrencilere geri ödemesiz (burs) maddi destek sağlamaktadır.

Öğrenim kredisi ve burs

Öğrenim kredisi, herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim gören öğrencilerin aldığı geri ödemeli kredidir. Öğrenci, öğrenim yılını tamamlayana kadar öğrenim kredisi alabilmektedir. Ancak okulun uzatılması halinde artık yıl için kredi sağlanmamaktadır.

Burada Açık Öğretim eğitimi alan öğrenciler, yüksek lisans, doktora ve ikinci öğretim öğrencileri öğrenim kredisinden faydalanabilmektedir.

Kredi kime sağlanmaz?

Aileden gelen gelirlerin dışında, asgari ücret tutarında gelir kazanan öğrenciye,

Daha önce bir yükseköğretim kurumunda eğitim tamamlayan kişilere,

Sağlık problemlerinin dışında herhangi bir mazeret ile lisans programına ara verenlere,

Eğitim gördüğü üniversitede 1 dönemden daha fazla başarısız olan öğrencilere,

Yabancı uyruklu öğrencilere kredi sağlanmamaktadır.

Kredi başvuruları nasıl yapılır?

İlk kez bir üniversitede eğitim alacak olan kişiler KYK resmi intenet sitesi üzerinden kredi başvurusu yapabilmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu sitesinden gerekli belgeler doldurulduktan sonra kişinin başvurusu kabul olur.

Sonuç açıklandığı zaman ise öncelikli durumu olanlara burs, iyi durumda olanlara ise öğrenim kredisi verilmektedir.

Öğrencinin burs almak için öncelikli olduğu durumlar

Şehit ve gazi çocukları, yüzde 40 üzerinde engeli bulunanlar, lise öğrenimini çocuk esirgeme kurumunda tamamlayanlar, ailesi YurtKur bünyesinde çalışanlar, milli sporcular, ebeveynlerinden herhangi birisi vefat edenler veya ailesi ayrı olanlar için burs alırken öncelik tanınmaktadır.

Öğrenciler, önceliklerini belgeleyerek Kredi Yurtlar Kurumu müdürlüklerine teslim etmelidir. Bulunduğu yerde Kredi Yurtlar Kurumu bulunmayan kişiler, Cemal Gürsel Cad. NO:61 Cebeci/Ankara adresine posta ile önceliklerini göndermelidir. Kişi dilerse, Kredi Dairesi Başkanlığı’na giderek elden öncelik belgelerini teslim edebilmektedir.

Öğrenim kredisi öğrenciye nasıl teslim edilir?

Öğrenim kredisi almaya hak kazanan kişi e-devlet üzerinden taahhütname onayı vermelidir. Böylelikle kişinin okulunun yakınında bulunan bir Ziraat Bankası şubesinden kartını alması istenir. Belirli tarihler arasında öğrencinin Ziraat Bankası Genç Kart’ı alması zorunludur.

Bu yıl burs ve öğrenim kredisi ücretlerinin 450 TL olması beklenmektedir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here