Ana sayfa Bilgi Vadeli Hesap Nedir, Nasıl Açılır? Faiz Nasıl Hesaplanır?

Vadeli Hesap Nedir, Nasıl Açılır? Faiz Nasıl Hesaplanır?

Vadeli hesap ne anlama gelir? Bankalar nasıl vadeli hesap açar?

0
PAYLAŞ

Vadeli hesap, bankada nakit birikimi yapabilme imkanı sağlayan bir özelliktir. Bu özellikle kişi bankaya bir miktar para yatırır. Banka, vade sonunda ise hesaba faiz belirli faiz oranlarıyla geri ödeme yapar.

Hesap açılır açılmaz vadeli hesap cüzdanı işlenir. Kişi parasını mevduat hesabında ne kadar bekletirse o kadar da gelir elde eder. Tamamen risksiz yatırım olan mevduat hesabından yüklü miktarda yatırım yapanlar para kazanabilmektedir.

Düşük meblağlar ile vadeli mevduat hesabına para yatırmak iyi bir getiri elde edilmesine olanak sağlamayacaktır. Bu durum müşterinin göz önünde bulundurması gereken hususlar arasında yer almaktadır. Faiz oranları yıllık üzerinden hesaplanmaktadır.

Hangi banka ne kadar yıllık faiz uygulamaktadır?

Fibabanka, yıllık yüzde 14 oranında faiz uygulaması yapmaktadır. 100.000 TL yatırım yapan bir kişi 1 yıl boyunca toplam 1043,29 TL kar elde etmiş olacaktır. Fibabanka da hesap hem TL hem de USD cinsinden açılabilmektedir. Hesaptan gerçekleştirilen EFT ve havale işlemleri için bankanın uyguladığı talep ettiği tutar aynen geçerlidir.

Fibabanka’nın en büyük avantajı ise sınırsız hesaptan para çekme ve yatırma işlemleri gerçekleştirilebilmesidir. Gün boyunca hesaplara ulaşılabilmektedir. Ancak diğer bankalardaki gibi EFT işlemleri sadece mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilir. Fibabanka’dan otomatik ödeme talimatı verilebilmektedir.

Bankalar arasında en yüksek faiz oranıyla vadeli mevduat hesabı sağlayan banka da Fibabanka’dır.

ING Bank, yüzde 13.75 yıllık faiz uygulaması yapmaktadır. 100.000 TL mevduat hesabı yatırımı yapan bir kişi net 1024.66 TL kazanç elde etmektedir.

Ing Bank, e-Turuncu hesap kullanıcılarına 12 ay boyunca hoş geldin faiz oranı uygulanmaktadır. E-Turuncu hesabın şube üzerinden bir kullanımı yoktur. Böylelikle gerçekleştirilen işlemler için fazladan ücret ödemek de gerekmemektedir. Turuncu Hesap’a ING Bank ATM’lerinden para yatırılabilmektedir.

Akbank ve Halk Bank yıllık faiz oranı yüzde 13.50’dir. 100.000 TL mevduat yatırımı yapan bir müşteri, toplam 1006,03 TL kazanç elde etmiş olacak.

Mevduat hesabına ne kadar para yatırılmaktadır?

Mevduat hesabı için belirlenen alt limit genellikle 3000 TL’dir. USD üzerinden açılmış mevduat hesaplarında ise alt limit genel olarak 1500 USD’dir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here