Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / VakıfBank’tan Çiftçiye Düşük Faizli Organik Kredi Kampanyası

VakıfBank’tan Çiftçiye Düşük Faizli Organik Kredi Kampanyası

Geçmişten bugüne insanlar geçimini karşılamak için farklı işler ile uğraşmışlardır. Geçimlerini sağlamak adına attıkları adımları meslek haline getirmişler ve kazançlarını sağlamışlardır. Ülkemizin elverişli toprak ve iklimi ile çoğu insan tarım ve hayvancılık ile uğraşmayı seçmiştir. Tarımsal alanda faaliyet gösteren kişiler zamanla değişen iklim ve hasat zamanı artan fiyatlar nedeni ile zor duruma düşmüşlerdir.

Ülke ekonomisinin bir türlü yükselişe geçememesi ve yabancı paranın bizim anapara karşısında değer kazanması bir süre boyunca ülkemizde fiyatların yükselmesine neden oldu. Kişi başına düşen gelirin de yetersiz bir hal izlemesi, tüketiciyi satın alma alışkınlıklarını olumsuz bir yönde etkiledi. Üretici ve satıcı arasındaki dengeler bozuldu ve müşteriye yeterli ürün sunulmadı. Sunulan ürünlerde tarladan gelmesi beklenen kalitede değildi. Son dönemlerde yaşanan bu sorunlar tarım ve hayvancılığa ne kadar önem verilmesi gerektiğini ve yeterli imkanın sunulması gerektiği görüldü. Çiftçinin destekçi bankalar yine bazı kampanyalar düzenlediler. Bunlar arasından VakıfBank sunduğu paket ile birlikte çiftçiye büyük bir destekçi oldu. Banka sunduğu KOBİ, Kredi ve Bankacılık kategorisi dahilinde çiftçilere ve tarıma verdiği destek ile birlikte kullandırdığı Tarımsal Yatırım ve İşletme Kredilerine ek olara organik tarım ile uğraşan çiftçilere özel olarak organik tarım kredisi paketi sunmaktadır. Tarımsal Meyve, sebze ve tahıl üretiminde bulunan çiftçiye destek olarak organik tarımın yaygınlaşması amaçlanmaktadır. 

VakıfBank sunduğu bu paket ile birçok üreticiye hitap etmektedir. Tarım sektöründe çalışan ve bunun ile birlikte yaptıkları tarımı organik yöntemler kullanarak yapan, meyve-sebze ve tahıl yetiştiren ve üretimde buluna çiftçiler bu krediden faydalanabiliyorlar ve değerlendirebiliyorlardır. Kredi başvurusunda bulunan çiftçilerin “Çiftçi kayıt sistemi”ne kayıtlı olmaları ve organik yöntemler kullanarak tarım yaptıklarını belgelendirerek “Organik Tarım Sertifikası”na sahip olmaları krediye başvurabilmeleri için ön şartlar arasındadır. 

Organik tarım ile uğraşan müşterilerden organik kredinin tahsisi sürecinde herhangi bir masraf alınmamakla birlikte hesap işletim ücretide müşterilerden talep edilmemektedir. Tarım yapanın ve çiftçinin yanında olan VakıfBank, organik tarım için kullanılacak üst limiti 50.000 TL civarında belirlemiştir. En uzun vade süresi 12 aydır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir