Perşembe , Temmuz 26 2018
Anasayfa / Kredi Kartları / Visa Kart ve Mastercard Arasındaki Farklar Nedir?

Visa Kart ve Mastercard Arasındaki Farklar Nedir?

Kredi kartlarının pek çoğunun üzerinde bulunan Visa ve Mastarcard logosunun ne olduğu merak edilmektedir. Genel olarak bankalarla anlaşmalı olduğu bilinen bu şirketlerin detayları ve amaçları hakkında bilgi vereceğiz. Makalemizin devamında Visa ve Mastercard arasındaki fark ve Visa ve Mastercard nedir sorusuna da cevap vereceğiz.

Mevcut olan para akışının banka ve kredi kartları sistemlerine taşıyan bu kartlar önemli bir görev üstlenmektedir. Banka kartları ve kredi kartları günümüzde her ne kadar yaygınlaşsa da, nakit para kullanımının daha çok kullanıldığını unutmamak gerekiyor. Bütün dünyada bulunan pazarın yüzde 70’ine de bu pazarın hakim olduğunu belirtmek de gerekmekte.

Mastercard, 1966 yılında ABD’de kurulmuştur. Bankalarla yaptığı sponsorluklarla günümüzde her yerde karşımıza çıkan Mastercard, Visa’ya da rakip konumdadır.

Visa ise 2004 yılında Visa Europe’de kurulmuştur. 36 ülkede ödeme yapılabilmesini sağlayan bir kuruluş olan Visa’nın genel merkezi İngiltere’dedir.

Visa ve Mastercard farkı

Visa ve Mastercard, birbirleriyle rekabet içerisinde olan iki finans firmasıdır. Kullanıcı bakımından aralarında büyük bir fark olmayan bu şirketler, bankalarla anlaşma yapmaktalar. Müşteri banka ile, banka ise, finans firmalarıyla muhatap halindedir.

Özellikle de yurtdışında kişi pos cihazlarıyla alışveriş yaptığı zaman, bu iki finans firması da kişiye konforlu alışveriş yapma imkanı tanır.

Kişinin hem Visa hem de Mastercard kullanması önem arz etmektedir. Çünkü bazı bankalar sadece Visa için veya sadece Mastercard için hizmet veriyor olabilir. Ortak Pos kullanımının olmadığı yerlerde kişi sıkıntılar yaşayabilir. Bunun için de her 2 kartın da bulunması fayda sağlamaktadır.

Visa, Visa Platinium ürünüyle seyahatlerde avantajlar sağlıyor ve restoranlarda özel indirimlerden yararlanmanıza olanak kılıyor.

MaserCard ise Platinium MasterCard ve Elite MasterCard ürünleriyle seyahatlerde özel hizmet imkanları tanıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir